LIVE: ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: ΑΕΚ-Παναθηναϊκός (19:30, Novasports 2HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 06/12/20 - 21:46

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ και έφτασε τους 15 βαθμούς στο πρωτάθλημα! Στους 19 παραμένει η ΑΕΚ! Μακέντα και Κουρμπέλης τα γκολ των νικητών, ο Ολιβέιρα μείωσε στο φινάλε για την Ένωση!

ΑΕΚ
ΑΕΚ
1-2
Παναθηναϊκός
  • 21:33

• 21:14
    82'
    Αλλαγές για την ΑΕΚ

Χνιντ και Μαχαίρας αντικαθιστούν Νεντελτσιάρου και Ανσαριφάρντ.

• 21:11
    78'

Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Μάνταλο να μπαίνει περιοχή και να σουτάρει, για να δει τον Διούδη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ!

• 21:10
    75'

Κλασική ευκαιρία της ΑΕΚ για να μειώσει, με τον Λιβάι Γκαρσία να σεντράρει, τον Ανασαριφάρντ να κάνει την κεφαλιά αμαρκάριστος, αλλά να αστοχεί!

• 21:03
    71'
    Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Ο Αγιούμπ αντικαθιστά τον Μακέντα

• 21:03
    70'

Καρλίτος αντί του τραυματία Βιγιαφάνιες

• 20:59

Ο Παναθηναϊκός έχει φέρει στα μέτρα του το ματς και μετά το 2-0 το ελέγχει απόλυτα χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα

• 20:59
    68'

Κίτρινη κάρτα στον Μακέντα

• 20:59
    67'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Σάκχοφ έξω, Ολιβέιρα

• 20:50
    59'

Κίτρινη κάρτα στον Ζαγαρίτη για φάουλ στον Παουλίνιο

• 20:50
    55'

Μικρή διακοπή στο ματς λόγω τραυματισμού του Αλεξανδρόπουλου

• 20:44
    52'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βέλεθ, η μπάλα περάσει ψηλά άουτ

• 20:44
    50'
    Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!

Ο Αλεξανδρόπουλος γυρίζει από την μικρή περιοχή δεξιά για τον Χατζηγιοβάνη, που δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως θα ήθελε

• 20:35
    46'

• 20:22

Ο Παναθηναϊκός χτυπάει δύο φορές στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη! Από την άλλη, ο Μάσιμο Καρέρα θα πρέπει να αλλάξει πολλά για να καταφέρει η ΑΕΚ να διεκδικήσει κάτι. Πολύ καλό στήσιμο από τον Μπόλονι, η ομάδα του μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο ψάχνοντας το γκολ, έδωσε στη συνέχεια χώρο και στο τελευταίο τέταρτο ανέβηκε ξανά ψηλά, πιέζοντας και πιάνοντας τους γηπεδούχους στον... ύπνο

• 20:21

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται της ΑΕΚ με δύο τέρματα.

• 20:20
    Το 0-1 του Μακέντα

• 20:19
    45+2' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

Ο Ζαγαρίτης τρυπώνει από αριστερά, κάνει την παράλληλη πάσα και ο επερχόμενος Κουρμπέλης σκοράρει με την βοήθεια και του δεξιού δοκαριού του Τσιντώτα!

• 20:16
    44'

Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες

• 20:12
    40'

Κίτρινη κάρτα στον Κρίστιτσιτς, για σκληρό φάουλ στον Βιγιαφάνιες

• 20:10
    38'
    Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!

Ο Χατζηγιοβάνης περνάει τον Ινσούα και βγαίνει απέναντι στον Τσιντώτα αλλά δεν μπορεί να κάνει το 0-2!

• 20:06
    34'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

Ο Χατζηγιοβάνης βλέπει ωραία τον επερχόμενο Μακέντα, ο οποίος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα, νικώντας τον στο τετ α τετ!

• 20:05
    33'

Μετά από φάση διαρκείας, ο Αλεξανδρόπουλος κάνει το σκαστό σουτ αλλά ο Τσιντώτας μπλοκάρει την μπάλα

• 20:05
    32'

Διαγώνιο σουτ του Βασιλαντωνόπουλου απο μέσα δεξιά, είναι συρτό και ο Διούδης μπλοκάρει εύκολα

• 20:05
    30'

Γρήγορη αντεπίθεση των «πράσινων», με τον Σάντσες να κάνει βιαστικά το σουτ έξω από την περιοχη και δεξιά, αλλά την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Τσιντώτα

• 19:56
    25'

Κόρνερ για την «Ένωση», μετά το διώξιμο του Μαουρίσιο που θα μπορούσε να είναι και αυτογκόλ

• 19:53
    21'
    Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Ζαγαρίτης κάνει λάθος, ο Σάκχοφ βγάζει στον Μάνταλο, αλλά ο Σάντσες του παίρνει την μπουκιά από το στόμα

• 19:51
    20'

Σουτ του Μάνταλου, έξω από την περιοχή, ψηλά άουτ η μπάλα.

• 19:51
    19'

Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια, για φάουλ στον Ζαγαρίτη

• 19:51
    18'
    Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Ο Λιβάγια πατάει περιοχη από αριστερά και σουτάρει στην κλειστή γωνία του Διούδη, αναγκάζοντας τον να διώξει σε κόρνερ

• 19:50
    Η μεγάλη ευκαιρία του Μαουρίσιο

• 19:45
    12'

Σέντρα του Μακέντα από θέση μέσα αριστερά για τον επερχόμενο στην περιοχή Μαουρίσιο, αλλά η μπάλα περνάει από πίσω του

• 19:37
    5'
    Καλή στιγμή για την ΑΕΚ τώρα

Ο Βασιλαντωνόπουλος σεντράρει και ο Διούδης διώχνει εντυπωσιακά!

• 19:36
    4'
    Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό!

Ο Χατζηγιοβάνης γεμίζει από δεξιά και ο Μαουρίσιο με κενή εστία βρίσκει την μπάλα με το στήθος, αστοχώντας εξ επαφής!

• 19:34
    3'

Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τον Παναθηναϊκό, από το διώξιμο του Βασιλαντωνόπουλου.

• 19:33
    2'

Σέντρα του Ζαγαρίτη από αριστερά, για τον Μακέντα, διώχνει ο Σβάρνας

• 19:31
    1'

Αρχίζει ο αγώνας, με την ΑΕΚ στη σέντρα

• 19:30

Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης!

• 19:30

Όρκος νίκης από τους παίκτες και των δύο ομάδων...

• 19:28

Τους ακολουθούν και οι 22 ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων που κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο, μαζί με τους διαιτητές

• 19:28

Τώρα μπαίνουν σιγά σιγά στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων, ξεχωριστά φυσικά λόγω του υγειονομικού πρωτοκόλλου

• 19:23

Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες των προπονητών τους...

• 19:15
    Η τελευταία «πράσινη» νίκη στην έδρα της ΑΕΚ

• 19:13

Ο Σωτήρης Νίνης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής σε ντέρμπι του 2007. Διαβάστε περισσότερα εδώ.

• 19:12

Αυτό το 3-2 του Παναθηναϊκού είναι η μοναδική του νίκη στα οκτώ τελευταία μεταξύ τους ματς, με την ΑΕΚ να έχει τρεις νίκες ενώ τέσσερα παιχνίδια έληξαν ισόπαλα

• 19:12

Από την άλλη, το «τριφύλλι» νίκησε για τελευταία φορά με 3-2 στον πρώτο γύρο της κανονικής διάρκειας του περσινού πρωταθλήματος, αν και έχανε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο...

• 19:12

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Ιρφάν Πελίτο από την Βοσνία, ενώ χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Κλάι Ρούπερτι από την Ολλανδία

• 19:08
    Όταν ο Λυμπερόπουλος πλήγωσε τον... πρώην

• 19:06
    Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι):

Διούδης, Ζαγαρίτης, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες, Αλεξανδρόπουλος, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο,  Χατζηγιοβάνης, Λούκας Βιγιαφάνιες, Φεντερίκο Μακέντα

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Ξενόπουλος, Χουανκάρ, Αγιούμπ, Καρλίτος, Μπουζούκης, Σερπέζης, Αϊτόρ, Πούγκουρας, Τζαβίδας

• 19:04

Μεγάλος πρωταγωνιστής των αθηναϊκών ντέρμπι, ο Ντέμης Νικολαΐδης. Διαβάστε περισσότερα εδώ.

• 19:03
    ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα):

Τσιντώντας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Ινσούα, Σακχόφ, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια, Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Αθανασιάδης, Χνιντ, Παουλίνιο, Μιτάι, Σιμάνσκι, Σιμόες, Γκαρσία, Ολιβέιρα, Μαχαίρας

• 19:03

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 19:02
    Οι μεγαλύτερες νίκες των γηπεδούχων

• 19:01

Στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, η ΑΕΚ μετράει δυο νίκες, μια νίκη έχει ο Παναθηναϊκός και ένα ματς ήρθε ισόπαλο.

• 18:58
    Τα καλύτερα γκολ των ντέρμπι

• 18:58

Στον βαθμολογικό πίνακα η γηπεδούχος ΑΕΚ είναι στην 4η θέση με 19 βαθμούς, έχοντας όμως 8 παιχνίδια, ενώ ο φιλοξενούμενος Παναθηναϊκός είναι στην 8η με 12, έχοντας παίξει 10 ματς.