ΑΕΚ-Λαύριο 94-97: Της κάνει πλάκα (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 03/04/21 - 22:41

Σε ένα ματς-διαφήμιση του μπάσκετ το Λαύριο επικράτησε στην παράταση 97-94 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε το 3/3 φέτος απέναντι στην Ένωση και πήρε το προβάδισμα για την κατάληψη της 2ης θέσης της κανονικής περιόδου, ανεβαίνοντας στο 15-4 έναντι του 14-5 της αντιπάλου του. Δεύτερο συνεχόμενο «χαστούκι» για τη πληγωμένη ΑΕΚ, που αποκλείστηκε μεσοβδόμαδα από το BCL.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους -10 της τελευταίας περιόδου, αλλά το bείχε την ψυχραιμία να αντιδράσει και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, έπειτα από το άστοχο τρίποντο του Νίκου Ζήση με την εκπνοή. Στον έξτρα χρόχο οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε διαδοχικά μεγάλα σουτ και έφτασαν στο ροζ φύλλο.

Εκπληκτικός για τους νικητές ο Βασίλης Μουράτος στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως (18π., 8ασ.), αλλά και ο Τάισον Κάρτερ (24π., 6ρ., 3ασ.), ενώ ακολούθησε ο Κόζι (19π., 6ασ.). Για την ΑΕΚ ο Μορέιρα (double double με 19π., 10ρ.), έπαιζε σχεδόν μόνος του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ στο τέλος ήταν πολύ θετικοί και οι Μέικον (17π., 5ασ.), Λάνγκφορντ (15π., 5ασ.) και Ζήσης (14π.).