2ος όμιλος: Πάρτι για την Παρί, απόδραση για Μπάγερν (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 23/11/17 - 00:14

Η Σέλτικ έκανε το λάθος να προηγηθεί, στο "Parc des Princes" με τον Ντεμπελέ στο 2’ και το… πλήρωσε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Με τους Νεϊμάρ-Καβάνι-Εμπαπέ να κάνουν όργια στο γήπεδο, η Παρί χρειάστηκε λιγότερο από ένα ημίχρονο προκειμένου να φτάσει σε τέσσερα τέρματα και να μην αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας της.

Την αρχή την έκανε ο Βραζιλιάνος, ο οποίος χτύπησε δύο φορές (στο 9’ και στο 22’), ανατρέποντας το σκορ και αφαιρώντας το όποιο άγχος από τους συμπαίκτες του. Στο 28’ ήταν η σειρά του Καβάνι να πάρει τη σκυτάλη, με τον Ουρουγουανό να βρίσκει δίχτυα πετυχαίνοντας ένα ιστορικό γκολ.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Εμπαπέ πρόσθεσε και το δικό του όνομα στον πίνακα των σκόρε, αλλά το μαρτύριο των Σκωτσέζων δεν είχε τελειωμό.

Στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού η Παρί ανέβασε ξανά ταχύτητα! Στο 75’ ο Βεράτι έκανε το 5-1, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καβάνι πρόσθεσε το δεύτερο προσωπικό του και στο 81’ ο Ντάνι Άλβες με ένα καταπληκτικό ξερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 7-1.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 2-1 της Άντερλεχτ, με τους Βαυαρούς να φτάνουν τους 12 βαθμούς, αλλά χρειάζονται ένα... θαύμα για να πάρουν την πρωτιά από την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία είναι στο +3. Ουσιαστικά, θέλουν νίκη με… τέσσερα γκολ κόντρα στους Γάλλους τη τελευταία αγωνιστική στο Μόναχο!

Την ίδια ώρα ελαχιστοποιήθηκαν οι όποιες ελπίδες του βελγικού συλλόγου για το εισιτήριο του Europa League. Κι αυτό γιατί έμεινε στο -3 από τη Σέλτικ, την οποία αντιμετωπίζει στο νήμα, μέσα στη Σκωτία, σε ένα παιχνίδι όπου χρειάζεται διπλό με… τρία γκολ διαφορά, αφού στο μεταξύ τους ματς του πρώτου γύρου είχε ηττηθεί με σκορ 3-0.

Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ στο 51’, ο Χανία απάντησε οκτώ λεπτά αργότερα, αλλά στο 77’ με ωραία κεφαλιά ο Τολισό χάρισε το διπλό στην Μπάγερν Μονάχου.