Αγριεμένοι Πάνθηρες!

Ενημερώθηκε: 17/09/16 - 20:53

Ο Πανιώνιος, μετά την εντυπωσιακή νίκη του, στην πρεμιέρα επί του Αστέρα Τρίπολης, επικράτησε και της Ξάνθης, μέσα στα Πηγάδια με 0-2!

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έπαιξε για ακόμη ένα ματς εκπληκτικό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα και συνεχίζει έχοντας το απόλυτο στο πρωτάθλημα, χωρίς να έχει δεχτεί γκολ. Φοβερό ματς από τον Μασούντ, εξαιρετική αμυντική λειτουργία από τους "κυανέρυθρους", έπαιζε μόνος του για τους γηπεδούχους ο τερματοφύλακάς τους Ζίφκο Ζίφκοβιτς.

Ο Πανιώνιος μπήκε με τα… μπούνια στο ματς και έδειξε ότι βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση! Στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε, στο 5ο λεπτό, ο Μασούντ με εξαιρετική κίνηση και άψογο πλασέ νίκησε τον Ζίφκοβιτς και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Δέκα λεπτά μετά, ο Ανσαριφάρντ άγγιξε το γκολ αλλά ο πορτιέρε της Ξάνθης έδιωξε σε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου προήλθε το 2-0. Ο Μασούντ το εκτέλεσε από δεξιά, ο Ρισβάνης νίκησε άπαντες στον αέρα και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Νεοσμυρνιώτες.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ίδιο ρυθμό με το πρώτο, ούτε τις πολλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες και φυσικά ούτε τα γκολ. Ο Πανιώνιος ήταν αυτός , βέβαια, που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης χάνοντας κάποιες ευκαιρίες για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή του.

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Γκιοατά, Αντωνιάδης, Κόρμπος, Σιώπης, Φούντας (65’ Ολαϊτάν), Μπεν (90’ Μασούρας), Μασούντ, Ανσαριφάρντ (83’ Ενγκόγκ).

Στον πάγκο: Θεοδωρόπουλος, Τασουλής, Πατσατζόγλου, Αργυρόπουλος.

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Παπαγεωργίου (57’ Τριάδης), Καρασαλίδης, Ντε Λούκας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (46’ Ορφανίδης), Ράνος, Φλίσκας, Λάζιτς (74’ Καμαρά), Νιέτο.

Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Χατζητερζόγλου, Κολλαράς, Λισγάρας.

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης

Γήπεδο: «Πηγάδια»