Άλωση σε Τούμπα και Νέα Σμύρνη

Στα προκριματικά του Champions League η ΑΕΚ, τρίτος ο Παναθηναϊκός

Ενημερώθηκε: 31/05/17 - 22:49

Ο Παναθηναικός άλωσε την Τούμπα. Επικράτησε 3-2 του ΠΑΟΚ (που προηγήθηκε 2 φορές) και τον άφησε εκτός «σεντονιού»! Κλωναρίδης, Λουντ, Μολίνς τα «πράσινα» γκολ!

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-3

ο

Οι «πράσινοι» χτύπησαν δις στο τέλος! Δεν παράτησαν ένα ματς, που στο 67 λεπτό ήταν στο 2-1 εις βάρος τους. Αντίθετα, κόντρα στις προβλέψεις όλων βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και γύρισαν «από την κόλαση στον παράδεισο». Με δύο γκολ στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης πήραν πανάξια μια νίκη (2-3) που τους έφερε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας των πλέι οφ και τους γλίτωσε από την καλοκαιρινή αγγαρεία να παίζεις επίσημο παιχνίδι στο β’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ στις 15-16 Ιουλίου.

Ανατροπή στη Νέα Σμύρνη

Η ΑΕΚ από την άλλη, δέχτηκε το δώρο του Παναθηναϊκού και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, νίκησε 2-1 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη και θα παίξει στον τρίτο γύρο των προκριματικών του Champions League!

. Η Ένωση πέρασε από τη Νέα Σμύρνη με 2-1 και σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ κουνάει σεντόνι. Οι παίκτες του Χιμένεθ δεν πτοήθηκαν από το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ και με επιμονή και το δίδυμο Μάνταλο-Αραούχο σε τρομερή ημέρα έφτασε στο τρίποντο. Όσον αφορά τον Πανιώνιο το πάλεψε όσο μπορούσε αλλά φάνηκε η κούραση και η απουσία λύσεων, χωρίς αυτό πάντως να χάλασε το γιορτινό κλίμα στις εξέδρες.