Ανατροπή και 1-0 για τους Warriors! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 15/05/17 - 14:47

Οι Golden State Warriors, εκμεταλλεύτηκαν τον τραυματισμό του Leonard στα μέσα της τρίτης περιόδου και πήραν τη νίκη απέναντι στους San Antonio Spurs στο τέλος με 113-111, κάνοντας το 1-0 στους τελικούς της Δύσης.

Η ομάδα του Gregg Popovich κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε μέχρι και το +25 (21-46), ωστόσο όταν ο Kawhi Leonard γύρισε το πόδι του κατά την προσγείωσή του πάνω στον Zaza Pachulia στις αρχές της τρίτης περιόδου, όλα άλλαξαν.

Ο Steph Curry με 40 πόντους (7/16 τρίποντα) και ο Kevin Durant με άλλους 34 οδήγησαν τους γηπεδούχους στη μεγάλη ανατροπή. Ο LaMarcus Aldridge είχε 28 πόντους, αλλά και ένα άστοχο ελεύθερο τρίποντο λίγο πριν την εκπνοή, ενώ ο Leonard πρόλαβε σε 23 λεπτά να έχει 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Αξίζει να σημειωθεί πως το σκορ του αγώνα μετά την αποχώρηση του Leonard ήταν 58-33. Tο δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει και πάλι στην Oracle Arena, τα ξημερώματα της Τετάρτης.

Δωδεκάλεπτα: 16-30, 42-62, 81-90, 113-110