Άνετο πέρασμα για Μπάρτσα, 0-2 τη Σέλτικ

Ενημερώθηκε: 23/11/16 - 23:54

Η Μπαρτσελόνα, με τον Λιονέλ Μέσι να πετυχαίνει δυο τέρματα, "καθάρισε" την...μπουγάδα, στη Γλασκώβη απέναντι στη μαχητική Σέλτικ, επικρατώντας με 0-2 και "τσέκαρε" ως πρώτη και επίσημα, το εισιτήριό της, για τους "16" του θεσμού.

Ο Νεϊμάρ στο 24ο λεπτό, βρήκε άψογα τον Μέσι στον κενό χώρο κι αυτός με αριστερό σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ κόντρα στην Σέλτικ, παγώνοντας το Celtic Park.

Ο Μέσι στο 56ο λεπτό, με εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το δεύτερο τέρμα του κάνοντας παράλληλα το 0-2 στην έδρα της Σέλτικ, δίνοντας πρόωρο τέλος, στην αναμέτρηση.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε ξεπέρασε τα 400 τέρματα με Ισπανό τεχνικό στον πάγκο της. Από αυτά τα 117 ανήκουν στον ηγέτη της.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Σέλτικ (Μπρένταν Ρότζερς): Γκόρντον, Ιζαγκουίρε, Σιμούνοβιτς, Μπράουν, Ντεμπελέ, Σινκλέρ, Άρμστρονγκ, Ρόγκιτς, Λούστιγκ, Σβιατσένκο, ΜακΓκρέγκορ

Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ράκιτις, Μπούσκετς, Σουάρες, Μέσι, Νεϊμάρ, Μαστσεράνο, Ζόρντι Άλμπα, Σέρχι Ρομπέρτο, Αντρέ Γκόμες