Απέδρασε από τη Σεβίλλη η Γιουβέντους, παίζει τα...ρέστα της η Λιόν!

Απέδρασε από τη Σεβίλλη η Γιουβέντους (1-3)

Ενημερώθηκε: 23/11/16 - 00:26

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Γιουβέντους, μέσα στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" με 1-3 απέναντι στη Σεβίλλη και κατά πάσα πιθανότητα, εξασφάλισε την πρώτη θέση του 8ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ!

Ο Παρέχα στο 9ο λεπτό, άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Σεβίλλης! Η άμυνα της Γιουβέντους, δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα και ο Ισπανός αμυντικός, από κοντά νίκησε τον Μπουφόν για το 1-0!

Στο 32ο λεπτό, ο Φράνκο Βάσκεθ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τη Σεβίλλη με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Η απάντηση της ομάδας του Αλέγκρι ήρθε λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο Μαρκίζιο εκτέλεσε από την άσπρη βούλα και έγραψε το 1-1 για τη Γιουβέντους στην εκπνοή του πρώτου μέρους. Η υπόδειξη πέναλτι δόθηκε για τράβηγμα της φανέλας του Μπονούτσι μέσα στην περιοχή της Σεβίλλης.

Η "Βέκια Σινιόρα" έφερε τούμπα το παιχνίδι Η μπάλα στρώθηκε έξω από την περιοχή για τον επερχόμενο Μπονούτσι, αυτός έπιασε συρτή... βολίδα και υπογράφει την ανατροπή για τη Γιουβέντους. Ο Ιταλός κεντρικός αμυντικός ήταν αυτός που κέρδισε και το πέναλτι της ισοφάρισης για τους πρωταθλητές Ιταλίας.

Το...κερασάκι στη τούρα, έβαλε, με όμορφο πλασέ ο Μάντζουκιτς κι ενώ η Σεβίλλη ήταν... όλη μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση, κάνοντας το τελικό 1-3, για την "Βέκια Σινιόρα".

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Σεβίλλη (Χόρχε Σαμπάολι): Ρίκο, Φερέιρα, Ιμπόρα, Βιέτο, Ενζονζί, Εσκουδέρο, Βιτόλο, Παρέχα, Βάσκεζ, Ραμί, Μερκάδο

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Πιάνιτς, Κεντίρα, Κουαδράδο, Μαρκίζιο, Σάντρο, Μάντζουκιτς, Μπονούτσι, Ντάνι Άλβες, Ρουγκάνι, Εβρά

Σε ένα ματς που υπήρξαν αρκετές ευκαιρίες κυρίως για τους Γάλλους, η Λιόν επικράτησε 0-1 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ με γκολ του Λακαζέτ και εξασφάλισε την θέση και την συνέχεια στο Europa League. Για το κάτι καλύτερο πρέπει να νικήσει με δύο γκολ διαφορά την Σεβίλλη την τελευταία αγωνιστική για ν’ αρπάξει την θέση από τους Ανδαλουσιανούς, στον 8ο όμιλο.

Στο 6ο λεπτό σουτ του Ράφαελ εξουδετερώνει ο Λιβάκοβιτς, ενώ στο 12ο η πρώτη προσπάθεια του Λακαζέτ δεν θα φέρει αποτέλεσμα για τους Γάλλους. Καλή πρώτη ευκαιρία με τον Σίτουμ για την Ντιναμό στο 16’ θα εξουδετερώσει ο Λόπες. Στο 28ο λεπτό έρχεται η μεγάλη ευκαιρία για τη Λιόν με τον Βαλμπουενά να κάνει προσπάθεια από δεξιά και τον Φερί να σημαδεύει με το αριστερό το δοκάρι, αφού η μπάλα βρήκε και στον Λακαζέτ, για να αστοχήσει στην επαναφορά από καλή θέση ο Νταρντέρ.

Η Λιόν μπήκε δυνατά και στην επανάληψη με τον Γκοναλόν στο 47’, τον Φερί στο 48’ να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Λιβάκοβιτς και τον Ράφαελ να δοκιμάζει ξανά τον πορτιέρε της Ντιναμό. Η Λιόν συνέχισε να πιέζει, πέρασε και ο Φεκίρ στο ματς και τελικά ο Αλεξάντρ Λακαζέτ στο 72’ μετά από ασίστ του Ράφαελ άνοιξε το σκορ για τη Λιόν που με αυτό το γκολ πήρε το πολυπόθητο προβάδισμα.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στον 8ο όμιλο

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Λιόν 0-1 (72’ Λακαζέτ)

Σεβίλλη – Γιουβέντους 1-3 (9’ Παρέχα – 45+2’ πεν. Μαρκίζιο, 84’ Μπονούτσι, 93' Μάντζουκιτς)