Απίστευτη ανατροπή από Μπεσίκτας!

Ενημερώθηκε: 23/11/16 - 23:02

Η Μπεσίκτας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Μπενφίκα με 0-3(!), έδειξε απίστευτα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψε με μια εντυπωσιακή ανατροπή, παίρνοντας το βαθμό της ισοπαλίας, που την διατηρεί ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Οι Πορτογάλοι πέτυχαν τρία τέρματα στο πρώτο μέρος, με τους Γουέδες (10'), Φουέντες (25') και Φέισα (31'), όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν στο β' μέρος, το τεράστιο προβάδισμά τους.

Η Μπεσίκτας, αφού αρχικά πέτυχε γκολ με τρομερό βολ πλανέ του Τοσούν μετά από σέντρα του Μπεκ στο 58ο λεπτό, μείωσε στο γκολ στο 83ο λεπτό όταν ο Κουαρέσμα ευστόχησε από την άσπρη βούλα! Το γκολ αυτό έβαλε… φωτιά εκ νέου στο "Vodafone Arena", οι Τούρκοι οπαδοί κρεμόντουσαν σαν τα "σταφύλια", ο θόρυβος που έκαναν ήταν εκκωφαντικός και κατάφεραν να… λυγίσουν την Μπενφίκα!

Ήταν το 89ο λεπτό όταν η μπάλα πήγε στα πόδια του… αψυχολόγητου Κουαρέσμα. Αυτός έβγαλε "μαγική" σέντρα με ραμπόνα από τα αριστερά, οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων δεν κατάφεραν να διώξουν και ο Αμπουμπακάρ με πλασέ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το σύνθημα σε συμπαίκτες, τεχνικό τιμ και οπαδούς της Μπεσίκτας να ξεσπάσουν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς!