Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Έτοιμοι οι «κίτρινοι», κάκιστοι Πειραιώτες (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 03/09/21 - 23:03

Ανώτερος ο Άρης, όρθιος ο Ολυμπιακός (1-1). Οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του φιλικού στο «Κλ. Βικελίδης», αλλά οι Πειραιώτες έσωσαν την παρτίδα λίγο πριν το τέλος.

Ο Ματέο Γκαρσία άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 38ο λεπτό για τους «κίτρινους» της Θεσσαλονίκης και με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε ο Αβραάμ Παπαδόπουλος στο 80ο λεπτό.

Πολύ καλύτερη και πιο απειλητική η ομάδα του Άκη Μάντζιου, ενώ προβλημάτισε σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού αυτή του Μαρτίνς. Δοκάρι είχε στο 55ο λεπτό ο Μαντσίνι για τους γηπεδούχους (σε σουτ από πλάγια θέση) έπειτα από κόντρα στον Παπασταθόπουλο.

Με απουσίες παρατάχθηκαν αμφότερες λόγω κατά βάση των διεθνών ποδοσφαιριστών, περισσότερες και πιο σημαντικές για τους «ερυθρόλευκους».

Ντεμπούτο ως βασικός έκανε ο Καρμπόβνικ για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Λόπες, ο οποίος ήταν επίσης στο αρχικό σχήμα, παρουσιάστηκε ξανά ανέτοιμος.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Άρης (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σάκιτς, Λούμορ, Μπεναλουάν, Φαμπιάνο, Ντιαγέ (90’ Μαρμαρίδης), Σάσα, Μαντσίνι (82’ Ματίγια), Μπερτόγλιο (82’ Χαΐροβιτς), Γκαρσία (61’ Ιτούρμπε), Μάνος (90’ Γκάνεα)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον –Λαλά (81’ Αποστολόπουλος), Παπασταθόπουλος (70’ Παπαδόπουλος), Μπα (90’ Κινκουέ), Καρμπόβνικ- Εμβιλά, Ξενιτίδης, Βαλμπουενά, Λόπες (Αλγκασίμ Μπα) –Τικίνιο, Ελ Αραμπί.