Ασταμάτητη Τσέλσι, όργια Ζλάταν!

Ενημερώθηκε: 18/12/16 - 00:05

Οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε πέρασαν και από το "Selhurst Park" επικρατώντας 0-1 της Κρίσταλ Πάλας και ισοφάρισαν το σερί των 11 συνεχόμενων νικών.

Το μοναδικό γκολ των μπλε που πέτυχαν την 11η σερί νίκη τους στην Premier League και ισοφάρισαν το ρεκόρ τους από το 2009 σημείωσε με ωραία κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Αθπιλικουέτα ο Ντιέγκο Κόστα στο 43ο λεπτό.

Η ομάδα του Πάρντιου ήταν αρκετά επικίνδυνη κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο για να νικήσει τον Κουρτουά. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο δεύτερο μέρος και για δεύτερο γκολ, όμως δεν μπόρεσαν να «καθαρίσουν» νωρίτερα τη νίκη, ενώ είχαν και δοκάρι στο 83ο λεπτό με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Μάρκος Αλόνσο.

Έτσι, η Τσέλσι έφτασε τους 43 βαθμούς και είναι στο +9 από την θέση όπου βρίσκονται Άρσεναλ (παίζει στο Etihad την Κυριακή με τη Σίτι) και Λίβερπουλ (παίζει την Δευτέρα στην Έβερτον). Στον αντίποδα, η Κρίσταλ Πάλας παρέμεινε στους 15 και στην 16η.

Έχοντας πάρει για τα καλά πλέον φόρα, ο Σουηδός σούπερ σταρ καθάρισε (και) στην έδρα της Γουέστ Μπρομ, χαρίζοντας μια ακόμα νίκη στην ομάδα του Μουρίνιο (2-0).

Πριν καν συμπληρωθούν πέντε λεπτά, ο Ζλάταν συνέχισε το φοβερό σερί του, σκοράροντας με άψογη κεφαλιά από (επίσης άψογη) σέντρα του Λίνγκαρντ. Κι αφού είδε τους συμπαίκτες του να αποτυγχάνουν να καθαρίσουν το ματς από το πρώτο ημίχρονο (σουτ του Ρούνεϊ στο δοκάρι και μεγάλη ευκαιρία του Νταρμιάν) αποφάσισε να το πάρει -κι αυτό- πάνω του.

Μπορεί λοιπόν να χρειάστηκε αυτή τη φορά και τη βοήθεια της τύχης -αφού το πλασέ του κόντραρε και άλλαξε πορεία πριν καταλήξει στα δίχτυα- ωστόσο αυτό δεν μείωσε καθόλου το φοβερό κατόρθωμα του 10ου γκολ στα εννέα τελευταία παιχνίδια των «κόκκινων διαβόλων».

Έτσι, εκείνοι σφράγισαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους και μένοντας για έβδομη αγωνιστική αήττητοι, τρέφουν δίκαια πλέον ελπίδες για την κατάκτηση -έστω- της δεύτερης θέσης.