Αθλητική Ανασκόπηση 2016

Ενημερώθηκε: 28/12/16 - 12:49

Καρφώματα, δύναμη, ταχύτητες, γκάζια, «χρυσές» ρακέτες και χάκερ στις αθλητικές σελίδες κορυφαίων συναντήσεων, αγώνων και τουρνουά μέσα στο 2016

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ:

Συγκλονιστικός ο ΛεΜπρον Τζέιμς με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 τάπες και 2 κλεψίματα καταγράφοντας το μόλις τρίτο τριπλ-νταμπλ στην ιστορία των τελικών, οδήγησε τους Κλίβελαντ Καβαλίερς στον τίτλο του ΝΒΑ.

93-89 ήταν το σκορ νίκης των Κλίβελαντ Καβαλίερς επί των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, στο έβδομο και τελευταίο παιχνίδι των τελικών, που τους έδωσε τον τίτλο στο ΝΒΑ, Εγιναν η πρώτη ομάδα, που ενώ ήταν 1-3 πίσω στο σκορ στη σειρά των τελικών, κατάφερε να κερδίσει τον τίτλο.

Ο Νίκο Ρόσμπεργκ αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής για πρώτη φορά στην καριέρα του. Λίγο μετά ανακοίνωσε την αποχώρησε του από την F.1.

765 βαθμοί έδωσαν το πρωτάθλημα στους κατασκευαστές στη Mercedes, μπροστά από την Red Bull (468) και την Ferrari (398).

Ο 29χρονος Αντι Μάρεϊ, έγινε ο πρώτος Βρετανός τενίστας που βρέθηκε στο Νο. 1 της παγκόσμιας κατάταξης.

Στις γυναίκες η Γερμανίδα, Αντζελίκ Κέρμπερ, πήρε την θέση της Σερένα Γουίλιαμς, στο Νο. 1 του κόσμου για 186 συνεχείς εβδομάδες.

1ος στον 34ο Μαραθώνιο της Αθήνας ο Κενυάτης Λούκα Ρότιτς με 2 ώρες 12 λεπτά 49 δευτερόλεπτα.

1η στις Γυναίκες αναδείχθηκε η Κενυάτισα Νάνσι Αρουσέι

Η Σερβία κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης, στο Βελιγράδι, νικώντας 10-8 το Μαυροβούνιο στην «Kombank Arena».

Η Ουγγαρία με 19 συνολικά μετάλλια (10 χρυσά-4 ασημένια -5 χάλκινα),η Μεγάλη Βρετανία(22/ 7 - 6 - 9) και η Ιταλία (17/5- 7- 5) πρωταγωνίστησαν στο Ευρωπαικό πρωτάθλημα κολύμβησης στο Λονδίνο.

23 συνολικά μετάλλια (6 χρυσά, 4 ασημένια και 4 χάλκινα) για τις ΗΠΑ, που κυριάρχησαν στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Πόρτλαντ.

1η η Πολωνία στο 23ο Ευρωπαϊκό πρωταθλήματος Στίβου Ανδρών – Γυναικών στο Άμστερνταμ με 12 μετάλλια (6 χρυσά-5 ασημένια- 1 χάλκινο). Τα περισσότερα πήραν Γερμανία (16/5-4-7) και Βρετανία (16/5-3-8)

Κορυφαία ονόματα του αθλητισμού, που συμμετείχαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, είναι στη λίστα αυτών που φέρονται να έχουν κάνει χρήση απαγορευμένων ουσιών κι έδωσε στη δημοσιότητα η ομάδα των Ρώσων χάκερ που έχει υποκλέψει από την WADA τους ιατρικούς φακέλους τους.