Basket League: Εντυπωσιακός Παναθηναϊκός, σάρωσε τον Προμηθέα

Ενημερώθηκε: 30/10/17 - 21:10

Ο Παναθηναϊκός ήταν ορεξάτος στο ΟΑΚΑ και επικράτησε με το εντυπωσιακό 96-64 του Προμηθέα Πατρών, κάνοντας το 4x4 στο ελληνικό πρωτάθλημα, την ώρα που οι Πατρινοί υπέστησαν την πρώτη τους ήττα.

Ο Γκιστ σταμάτησε στους 19 πόντους, ο Καλάθης πρόσθεσε 14 με 10 ασίστ, ενώ ο Ρίβερς έβαλε 14. Πλουραλισμός για το τριφύλλι στην επίθεση, που μοίρασε συνολικά 30 ασίστ και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν στο… κάτι παραπάνω.

Μοναδική παραφωνία για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ το τρίτο δεκάλεπτο, όπου έκαναν πολλά λάθη σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ να είναι 20-11 υπέρ των Πατρινών! Το παιχνίδι έκλεισε με εκκωφαντικό τρόπο για τον Εξάστερο, καθώς στη τελευταία περίοδο έτρεξε σερί… 23-0 και ουσιαστικά έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με άνεση.

Την προσεχή Πέμπτη ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται στην έδρα της Μπασκόνια, ενώ ακολουθεί ο νοκ-άουτ ημιτελικός Κυπέλλου με την ΑΕΚ, την Κυριακή. Από πλευράς ηττημένων, που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον τραυματία Ρέλεφορντ, 19 πόντους σημείωσε ο Μιλόσεβιτς, 11 ο Φαγιέ και 10 ο Χολ.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 54-32, 65-52, 96-64