Basket League: "Τέζαρε" τον Άρη ο Ζάρας (ΒΙΝΤΕΟ)

Basket League: "Τέζαρε" τον Άρη ο Ζάρας

Ενημερώθηκε: 21/03/18 - 21:13

Ο ΠΑΟΚ, αν και στα 2:43 πριν από τη λήξη βρέθηκε στο -7, εκμεταλλεύτηκε τις τάσεις αυτοχειρίας του Άρη και του, πήρε μέσα από τα χέρια του τη νίκη, επικρατώντας με 66-65, βάζοντας τον συμπολίτη του σε πολύ μεγάλο κίνδυνο στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Μεγάλος πρωταγωνιστής όπως εξελίχθηκε το ματς, ήταν ο μέχρι και πέρυσι παίκτης του Άρη, Θοδωρής Ζάρας, που μέχρι την περίοδο ήταν απών! Αν και αγωνίστηκε για κάτι παραπάνω από 7 λεπτά, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, αφού με δύο τρίποντα, έκανε το 64-60, 65-66 πληγώνοντας τους «κίτρινους».

Τρεις χαμένες βολές στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα από τον Τσαϊρέλη (δύο) και Αθηναίου (μία) και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στο τέλος από τον Άρη, επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να παραμείνει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και χάρη στα τρίποντα του Ζάρα και ένα νωρίτερα του Γκος να πάρουν μια τρομερή νίκη.

Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 16 πόντους, ενώ στο τέλος «ξύπνησε» και ο Γκος (12π.) που πέτυχε επίσης ένα κρίσιμο τρίποντο και πήρε το ριμπάουντ που οδήγησε στο τελευταίο τρίποντο του Ζάρα.

Από την άλλη μεριά κορυφαίος για τον Άρη ήταν ο Αθηναίου (18π.), τον ακολούθησε ο Τσαϊρέλης (16π.), ωστόσο αμφότεροι δεν φάνηκαν ψύχραιμοι στις τελευταίες βολές ενώ καλή απόδοση είχε στο β’ ημίχρονο ο Μπελ (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 36-37, 52-50, 65-66

Άρης (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μάρας 2 (10 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5, Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 16 (1), Μούρτος 3 (7 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 2, Χρηστίδης 1, Αθηναίου 18 (3), Ντουβιέ 3 (1), Μπελ 12

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 3 (1), Κατσίβελης 3 (1/5 σουτ), Τζάκσον, Γκος 12 (4/12 σουτ), Τζόουνς 7 (5 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 2, Κρουμπάλι 6 (5 ριμπάουντ), Κόνιαρης 5, Τσόχλας, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 16 (2)