Βόλος-Ολυμπιακός 2-2: Γκραν γκινιόλ στο Πανθεσσαλικό, σε ματς με ωριαία διακοπή λόγω επεισοδίων (ΦΩΤΟ)

Πηγή Φωτογραφίας: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 03/12/23 - 19:59

Επειτα από ένα άκρως συναρπαστικό παιχνίδι, με επεισοδιακό φινάλε, που είχε ως αποτέλεσμα τη διακοπή του για μία ώρα λόγω επεισοδίων μεταξύ των οπαδών του Ολυμπιακού και της αστυνομίας, Βόλος και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο Πανθεσσαλικό, σε αναμέτρηση για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Τέσσερα γκολ, τρία πέναλτι, δύο αποβολές, ένα ακυρωθέν γκολ για χιλιοστά, 13(+1) λεπτά καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος κι άλλα 8(+6) στο δεύτερο, διακοπή λόγω επεισοδίων ανάμεσα στην αστυνομία και τους οπαδούς του Ολυμπιακού, συνέθεσαν το απίθανο σκηνικό σε αυτό που φαντάζει ως το τελευταίο παιχνίδι του Ντιέγκο Μαρτίνεθ στον πάγκο των Πειραιωτών.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδι καθώς στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν αστυνομικές δυνάμεις, από την πλευρά που ήταν οι οπαδοί του Ολυμπιακού ενώ, παράλληλα, ακούγονταν δεκάδες εκρήξεις – από κροτίδες και δακρυγόνα – εντός κι εκτός του Πανθεσσαλικού Σταδίου.

Επειτα από περίπου μία ώρα, οι δυο ομάδες βγήκαν και πάλι στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες να μη δείχνουν διάθεση να διεκδικήσουν το γκολ της νίκης. Μοιραία ο Αναστάσιος Παπαπέτρου σφύριξε τη λήξη πριν καν συμπληρωθούν τα οκτώ λεπτά καθυστερήσεων.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Κίτρινες: Μύγας, Κόστιτς, Τρουιγέ, Ασλανίδης, Κορνέτ – Μασούρας, Φορτούνης, Ελ Κααμπί.

Κόκκινες: Μύγας (45’+12’) – Ρέτσος (20’).

Οι συνθέσεις:

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ (Ανχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα (32’ Κίτσος), Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ, Αλχο, Κόμπα (76’ Κορνέτ), Μωραϊτης (59’ Ασλανίδης), Γκαρσία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Καμαρά (72’ Ζοάο Καρβάλιο), Φορτούνης, Ιμπόρα, Ελ Κααμπί, Μασούρας (83’ Ελ Αραμπί), Μπιελ (23’ Εσε), Ροντινέι, Μπιανκόν, Ρέτσος.

*Στη φάση του γκολ του Γιώργου Μασούρα που ακυρώθηκε, στο 61ο λεπτό, αποβλήθηκε από τον Αναστάσιο Παπαπέτρου ο Νίκος Γαβαλάς, υπεύθυνος επικοινωνίας της ΠΑΕ Ολυμπιακός.