Χωρίς... φρένα η Σίτι, σπουδαία ανατροπή για Σαχτάρ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 18/10/17 - 00:35

Με φόρα από τις εντυπωσιακές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα και τον αέρα πλέον της πρωτοπόρου,η Μάντσεστερ Σίτι "καθάρισε" και τη Νάπολι με 2-1. Οι "πολίτες" έφτασαν στην τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς του ομίλου, η οποία τους βάζει με το ένα πόδι στην επόμενη φάση.

Πρώτα ο Στέρλινγκ εκμεταλλεύτηκε κόντρα σε σουτ του Γουόκερ και άνοιξε από κοντά το σκορ (9’). Και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζεσούς εξαργύρωσε την άψογη ενέργεια και σέντρα του Ντε Μπρόινε, για να αφήσει… κάγκελο τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι δεν παραιτήθηκε. Βγήκε μπροστά με όλες τις δυνάμεις της. Και τελικά δικαιώθηκε όταν κέρδισε δεύτερο πέναλτι (στο πρώτο είπε "όχι" ο Έντερσον, στον Μέρτενς στο πρώτο μέρος), το οποίο αξιοποίησε αυτή τη φορά ο Ντιαβαρά.

Το μόνο που έκανε ωστόσο αυτό το γκολ ήταν απλά να δώσει σασπένς στα τελευταία λεπτά. Διότι η Σίτι κατάφερε να προστατεύσει το υπέρ της σκορ και να πάρει εντέλει τη νίκη που βάζει σε μπελάδες τη Νάπολι για την πρόκριση.

Με μεγάλη ανατροπή και πρωταγωνιστή τον Μπερνάρντ, η Σαχτάρ πέρασε με 2-1 από το "Ντε Κάιπ" και επέστρεψε δυναμικά στις νίκες, μετά την ήττα από την Σίτι, κρατώντας τη Φέγενορντ στον πάτο της βαθμολογίας του ομίλου.

Η Φέγενορντ, που συνεχίζει να ψάχνει την πρώτη της φετινή νίκη στη διοργάνωση, μπήκε «ζεστή» και… πάγωσε τους φιλοξενούμενους, παίρνοντας τα ηνία του σκορ στο όγδοο μόλις λεπτό το ματς, με κεφαλιά του Μπερχάους, μετά την ασταθή απόκρουση του Πιάτοφ στο μακρινό σουτ του Βιλένια.

Τη… φόρα των γηπεδούχων σταμάτησε ο Μπερνάρντ στο 24’. Η κάθετη μπαλιά του Φρεντ τον έβγαλε στο τετ α τετ με τον Πιάτοφ και –αφού τον προσπέρασε και αυτόν- έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Ολλανδοί μπήκαν φουριόζοι και στο δεύτερο μισό, με τον Μπουρχάους να σπαταλάει μεγάλη ευκαιρία και τον Μπερνάρντ να τον τιμωρεί με κεφαλιά λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Η δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ρακίτσκι στο 75’ έδωσε την ευκαιρία στο Φέγενορντ να πιέσει για -τουλάχιστον- την ισοφάριση, όμως οι Ουκρανοί άντεξαν και πήραν το πολύτιμο τρίποντο.