Δανία-Βέλγιο 1-2: Ντε Μπρόινε ο λυτρωτής (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 17/06/21 - 21:52

Απόδειξη ότι στο ποδόσφαιρο μπορεί ένας παίκτης να αλλάξει έναν αγώνα προσέφερε ο Κέβιν Ντε Μπρόινε, καθώς με τη δική του επιρροή το Βέλγιο επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Δανίας και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο χαφ της Μάντσεστερ Σίτι, που έπαιξε για πρώτη φορά στο τουρνουά, μπαίνοντας στο ημίχρονο της αναμέτρησης, έδωσε την ασίστ στον Τόργκαν Αζάρ για την ισοφάριση (55’) και σκόραρε με ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής στο 70’, χαρίζοντας τη νίκη στους «κόκκινους διαβόλους».

Οι Δανοί που ήταν εξαιρετικοί για ένα ημίχρονο, προηγήθηκαν στο 2’ με τον Πόουλσεν, αλλά από τη στιγμή που δεν πέτυχαν περισσότερα γκολ όσο το Βέλγιο δεν… υπήρχε στο γήπεδο, το πλήρωσαν πολύ ακριβά με τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα ματς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Δανία (Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν, Βέστεργκααρντ (84' Σκοφ Όλσεν), Κιάερ, Μέλε, Βας (61' Στρίγκερ-Λάρσεν), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (72' Γένσεν), Πόουλσεν (61' Νόργκααρντ), Ντάμσγκααρντ (72' Κορνέλιους), Μπρέιθγουεϊτ

Bέλγιο (Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Ντεναγέρ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Μενιέ, Τίλεμανς, Ντεντόνκερ (59' Βίτσελ), Τόργκαν Αζάρ (90+5' Βερμάελεν), Μέρτενς (46' Ντε Μπρόινε), Καράσκο (59' Εντέν Αζάρ), Λουκάκου