Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ, ήττα από την Μπεσίκτας

Ενημερώθηκε: 01/11/16 - 21:16

Μπορεί με τις εμφανίσεις της, όλο αυτό το διάστημα, να έκανε τον κόσμο να πάει στο ΟΑΚΑ, (περίπου 7.000), όμως η ΑΕΚ απέναντι σε ένα εκ των φαβορί για την κατάκτηση του Champions League, την Μπεσίκτας, έχασε 88-78 και απώλεσε το αήττητο, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στον 5ο όμιλο.

Τραγική στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς, "ξύπνησε" στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε ακόμη και να προηγηθεί, αλλά με επιπόλαιες επιθέσεις, αλλά και σοβαρότατα προβλήματα σε άμυνα και ριμπάουντ, ηττήθηκε από την παρέα του Στρόμπερι.

14 πόντοι για τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, 24 ο κορυφαίος του αγώνα, Κλαρκ (4/6 τριπ.) και 13 ο Τόμπσον. Από πλευράς ΑΕΚ, 16 είχε ο Σάκοτα, 14 ο Ουίλιαμς (4/6 τριπ.) και 13 ο Βασιλειάδης, που έκανε… μόνος του την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δεν έφτανε. Χαμηλά έμεινε ο Ντίξον, που πέτυχε 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-47, 61-64, 78-88

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4, Σάκοτα 16 (2), Βασιλειάδης 13 (3), Μιλόσεβιτς 6, Ντίξον 9, Λαρεντζάκης 6, Φάλκερ, Ιβάνοβιτς 3 (1), Μαυροειδής 7, Ουίλιαμς 14 (4)

Μπεσίκτας (Σαρίτσα): Γκιουλέρ 2, Κλαρκ 24 (4), Εντγκέ 5 (1), Στίματς 4, Τόμπσον 13 (1), Ρολ 9 (1), Σανλί 9, Στρόμπερι 14, Ουίμς 8, Κάραμαν