"Διπλό" πεντάδας για Πανιώνιο, χ-αμένοι Ηρακλής και Αστέρας

Ενημερώθηκε: 18/12/16 - 19:33

Οι "κυανέρυθροι" επικράτησαν (4-1) πολύ εύκολα στην έδρα του Λεβαδειακού των αρκετών απουσιών στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League και τελευταίας για το 2016.

Δυσκολίες για ένα ημίχρονο συνάντησαν οι παίχτες του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, που κλείδωσαν τη νίκη από τα μέσα του δεύτερου μέρους, μετατρέποντας σε 1-4 το 1-2 του πρώτου μέρους μέσα σε λίγα λεπτά.

Ο Ρισβάνης άνοιξε το σκορ στο 36’ με κεφαλιά, ο Γιακουμάκης ισοφάρισε από κοντά στο 43’ ύστερα από ασθενή επέμβαση του Γιαννιώτη σε φάουλ του Μιλιάζες, αλλά το ημίχρονο έληξε με 1-2 υπέρ των φιλοξενούμενων ύστερα από φάση διαρκείας που ολοκληρώθηκε με τέρμα του Κόρμπου στο 44’ εις βάρος της πρώην ομάδας του, το οποίο δεν πανηγύρισε. Ο Μασουντ με ωραίο πλασέ (πιθανόν από αντικανονική θέση) από κοντά στο 50’ και ο Μπεν στο 63’ σημείωσαν τα δύο άλλα τέρματα των φιλοξενούμενων. Ο 27χρονος επιθετικός σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του, αλλά και αυτός δεν το πανηγύρισε.

Πάνω από 300 οπαδοί του Πανιωνίου βρέθηκαν στο γήπεδο της Λιβαδειάς, μετατρέποντάς το σε...Νέα Σμύρνη!

Οι συνθέσεις:
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Μιλιάζες, Ουόν, Τριποτσέρης, Καραχάλιος (56' Καψάσκης), Καλτσάς, Τόνι Σίλβα, Μάντζιος, Ζεζίνιο, Γιακουμάκης (79' Σένκα)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου, Ρισβάνης, Κόρμπος, Βλάχος, Σιώπης, Μπεν (87' Βουκελάτος), Φούντας (77' Μασούρας), Ανσαριφάρντ, Μασούντ (89' Σαββίδης)

Οι δύο ομάδες ήταν λογικό να ήθελαν τη νίκη που θα τους έδινε σημαντική ανάσα για την συνέχεια, είχαν καλές στιγμές, αλλά τελικά το 1-1 αφήνει και τις δύο ανικανοποίητες.

Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Στάμου, Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Κούρος, Ιντζόγλου, Λεοζίνιο, Μοντέιρο, Ρούσσος, Περόνε

Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ιγκόρ, Γιαννούλης, Μπέρτος, Χαμντανί, Τσουκαλάς, Δημούτσος, Μάσα, Τσιλιανίδης, Ιωαννίδης, Κάλτσας