Η καρδιά της πρωταθλήτριας! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 02/12/17 - 00:21

Με τον Γκονζάλο Ιγκουαΐν να σκοράρει για ακόμη μια φορά στο "Σαν Πάολο" σαν αντίπαλος, η Γιουβέντους πέρασε από την έδρα της Νάπολι και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στον πόντο, βάζοντας... φωτιά στο Καμπιονάτο (0-1).

Η Νάπολι μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά την αντίπαλη άμυνα και να την υποχρεώσουν σε λάθη. Το κατάφεραν και λίγο έλειψε να δημιουργήσουν μια μεγάλη φάση στο 3’ αλλά ο Χάμσικ δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ και να βρεθεί απέναντι από τον Μπουφόν.

Δευτερόλεπτα μετά ήταν η σειρά της Γιουβέντους να επισκεφτεί την αντίπαλη περιοχή αλλά ο Ρέινα έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Ιγκουαΐν. Ο "πιπίτα" προειδοποίησε νωρίς αλλά οι αμυντικοί των γηπεδούχων δεν έδειξαν να… συμμορφώνονται και συνέχιζαν να έχουν αρκετά κενά.

Και το πλήρωσαν στο 13ο λεπτό όταν ο Αργεντινός πήρε την κάθετη από τον Ντιμπάλα και με άψογο πλασέ "πάγωσε" το γήπεδο που αγωνιζόταν μέχρι και πριν από δύο χρόνια!

Η Γιουβέντους μπήκε στην επανάληψη με σαφέστατο σκοπό να κρατήσει τη Νάπολι μακριά από την περιοχή της και το κατάφερε. Οι "μπιανκονέρι" περιόρισαν την επιθετική τριάδα των "παρτενοπέι" και τους επέτρεπαν να φτιάξουν τελικές κυρίως με μακρινά σουτ.

Τα λεπτά περνούσαν, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν με σχετική ευκολία το υπέρ τους προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να τα βρίσκουν σκούρα κόντρα στην πολυπρόσωπη άμυνα της Γιουβέντους και στο τέλος οι "μπιανκονέρι" να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη!