Ελλάδα-Ιράν 78-53 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ενημερώθηκε: 04/07/16 - 21:09

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ των ανδρών επικράτησε στην πρεμιέρα της στο Προολυμπιακό τουρνουά, επικράτησε του Ιράν με 78-53 και ξεκίνησε με το "δεξί" το κυνήγι της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Στο πρώτο ημίχρονο, η εθνική με όπλο της, την εξαιρετική άμυνα και την ευστοχία της από τα 6,75, πήρε από νωρίς το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με +17 (48-31).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο. Μπορεί οι παίχτες του Φώτη Κατσικάρη να μην είχαν την ίδια ευστοχία στα σούτ τριών πόντων, όμως με την ενέργεια που έβγαζαν στην άμυνα (17 κλεψίματα) μπόρεσαν και ανέβασαν την διαφορά και έτσι ήρθε μια άνετη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 16 πόντους, με τον Περπέρογλου να είχε 12 και τον Μπουρούση να προσθέτει άλλους 11. Από την ομάδα της Μέσης Ανατολής, κορυφαίος ήταν ο Χαντάντι με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 48-31, 66-47, 78-53

Ελλάδα (Κατσικάρης): Αθηναίου 4 (1), Καλάθης 6, Μπουρούσης 11 (1), Μάντζαρης 3 (1), Αγραβάνης 8 (2), Παπαπέτρου, Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης, Περπέρογλου 12 (2), Γ. Αντετοκούνμπο 16 (2), Κουφός 10, Θ. Αντετοκούνμπο 5

Ιράν (Μπάουερμαν): Ντοράγκι, Μασχαγέκχι, Ασλάνι, Χασανζαντέχ 2, Γιακχτσαλί 12 (4), Ζανγκενέχ 3 (1), Σεντιγκχί, Σαχακιάν 3 (1), Καρντούστ 2, Τζαμσιντί 13 (2), Καζέμι 2, Χαντάντι 16 (1)