Εντυπωσιακή η Γιουνάιτεντ, 0-3 τη Λέστερ

Ενημερώθηκε: 05/02/17 - 21:23

Αφήνοντας στην άκρη της αυτοκτονικές τάσεις προηγούμενων αγώνων, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν άφησε αναξιοποίητες τις γκέλες των… από πάνω και πέρασε σαν άνεμος από την έδρα της Λέστερ με 0-3, κάτι που οφείλει κατά κύριο λόγο στον Χέντρικ Μχιταριάν!

Σε μια ανύποπτη φάση λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Αρμένιος «τσίμπησε» υπέροχα την μπάλα και ξεκινώντας από το κέντρο, τελείωσε όπως έπρεπε τη φάση για να δώσει προβάδισμα. Την ώρα, δε, που οι παίκτες του Ρανιέρι προσπαθούσαν να καταλάβουν τι συνέβη, ο Ιμπραΐμοβιτς έκανε ένα τελείωμα… Ιμπραΐμοβιτς σε γύρισμα του Βαλέντσια και καθάρισε πρόωρα το ματς.

Ο Μάτα διέλυσε κάθε αμφιβολία στο δεύτερο ημίχρονο. Παίζοντας άψογα το "1-2" με τον Μχιταριάν και ξεχειλώνοντας κι άλλο το προβάδισμα.

Ένα προβάδισμα που δεν είχε κανένα πρόβλημα να συντηρήσει ως το τέλος η Γιουνάιτεντ. Συμπλήρωσε, έτσι, 15 παιχνίδια αήττητη και βλέπει ξεκάθαρα Champions League, αφού η Άρσεναλ (που είναι στην τέταρτη προνομιούχο θέση) απέχει δυο πόντους κι ακόμα και η τρίτη Σίτι είναι σε αναστρέψιμη απόσταση (τέσσερις πόντοι).

Όσο για τη Λέστερ, νιώθει να τη ζώνουν ακόμα περισσότερο τα φίδια, αφού συνεχίζοντας τη χειρότερη πορεία πρωταθλήτριας, βλέπει πλέον τη ζώνη του υποβιβασμού να βρίσκεται μια αναπνοή πίσω της.