Επέστρεψε φορτσάτη η Γιουνάιτεντ, "διπλό" της ΤΣΣΚΑ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 13/09/17 - 00:22

Χωρίς να συναντήσει τον παραμικρό κίνδυνο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε 3-0 της Βασιλείας στο "Ολντ Τράφορντ" και μπήκε με… στιλ στη νέα διοργάνωση.

Μοναδικό αρνητικό της βραδιάς, ο τραυματισμός του Πογκμπά λίγο πριν τη συμπλήρωση 20λεπτών πουαφήνει στην… τσίτα τους "κόκκινους διαβόλους" για την κατάστασή του και το ακριβές μέγεθος της ζημιάς.

Φελαϊνί με κεφαλιά στο 35', Λουκακού ξανά με κεφαλιά στο 53' και Ράσφορντ στο 84' τα γκολ της ομάδας του "Special One".

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γιανγκ, Σμόλινγκ, Λίντελεφ, Μπλιντ, Μάτιτς, Πογκμπά (19' Φελαϊνί), Μάτα (78' Ράσφορντ), Μχιταριάν, Μαρσιάλ (70' Λίνγκαρντ), Λουκάκου

Βασιλεία: Βάτσλικ, Ακάντζι, Σουτσί, Μπαλάντα, Λανγκ, Τ. Τζάκα, Τζούφι, Ριβέρος (77' Ομπερλάν), Στέφεν, Φαν Βόλφσβινκελ (66' Μπουά) Ελιουνούσι

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα πέτυχε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι Ρώσοι νίκησαν 2-1 την Μπενφίκα μέσα στην Πορτογαλία και με αυτό το αποτέλεσμα μπορούν από την πρεμιέρα κιόλας να αισθάνονται λίγο πιο ενισχυμένοι στη μάχη για την πρόκριση.

Ο Σεφέροβιτς μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, κατάφερε στο 50’ να ανοίξει το σκορ για την Μπενφίκα. Η χαρά των Πορτογάλων ωστόσο δεν κράτησε πάρα πολύ.

Παρά το γεγονός ότι είχαν πολύ μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας, οι Ρώσοι μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν στο απόλυτο τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βιτίνιο στο 63’ έφερε το ματς στα ίσια και μόλις 8 λεπτά αργότερα ο Ζαμαλεντίνοφ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπενφίκα: Βαρέλα, Αλμέιδα, Λουιζάο, Λόπεζ, Γκριμάλντο, Φιλίπε Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Πίτσι, Σάλβιο, Σεφέροβιτς, Ζόνας

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ακινφέεφ, Βάσιν, Μπερεζούτσκι Β. Μπερεζούτσκι Αλ., Φερνάντες, Βέρνμπλουμ, Σενίκοφ, Τζαγκόεφ, Γκολοβίν, Βιτίνιο, Ολανάρε