Επικράτησε η Ξάνθη, θέλει δουλειά η Λάρισα

Ενημερώθηκε: 10/08/16 - 22:55

Τη νίκη, έστω σε φιλικό παιχνίδι, πήρε η Ξάνθη απέναντι στη Λάρισα, στο AEL FC Arena με 1-2. Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη προβλημάτισε σε ακόμη ένα τεστ, ενόψει της νέας σεζόν που είναι προ των πυλών.

Οι βυσσινί μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν με πέναλτι του Βαρέλα στο 8’ (ανετράπη ο Ντελέτις). Οι ακρίτες ανέλαβαν τα ηνία του ματς, έχοντας μια φλύαρη υπεροχή, με την ομάδα του Αναστασιάδη να δίνει χώρο και να περιμένει στις αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δυο ομάδες προχώρησαν σε πολλές αλλαγές με την Ξάνθη να εμφανίζεται εμφανώς καλύτερη και κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, με τους "βυσσινί" να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο.

Στο 65ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Νιέτο ισοφάρισε από την άσπρη βούλα. Η Ξάνθη πίεζε και για νέο γκολ, μπορεί αρχικά ο Καβουσάκης να κράτησε το 1-1, ωστόσο στο 76’ δεν μπόρεσε να κάνει κάτι και ο Γιουνές με κεφαλιά έγραψε το 1-2. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με την ομάδα του Λουτσέσκου να χάνει και άλλες ευκαιρίες για μεγαλύτερη νίκη, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Λισγάρα στο 85’.

Η αρχική σύνθεση της ΑΕΛ: Ντεγκρά, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κόντορ, Ναβάρο, Γκόλιας, Φατιόν, Ουρτάδο, Βαρέλα, Ντέλετις, Ναζλίδης. Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν οι: Καβουσάκης, Ρέντζας, Μονιάκης, Σουλιώτης, Φάρκας, νούμερο 8 υπο δοκιμήν, Λαμπρόπουλος, Αναστασόπουλος, Μασούρας, Μαρουκάκης και Καπός.

Η αρχική σύνθεση της Ξάνθης: Ζιβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Καμαρά, Σολτάνι, Βασιλακάκης, Ρεμπέριρα, Ράνος, Φλίσκας, Νιέτο και Ορφανίδης