Επιστροφή στις νίκες για Άρη, δεν σταματάει πουθενά η Λαμία

Ενημερώθηκε: 26/02/17 - 17:17

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπάμπη Παυλίδη, ο οποίος πέτυχε δυο τέρματα, ο Άρης επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 3-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας και συνεχίζει να κυνηγά Λαμία και Απόλλωνα Αθηνών.

Ο Μάρκος Ντούνης άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, ενώ ο Παυλίδης διπλασίασε τα τέρματα του Άρη στο 33ο. Το...κερασάκι στην τούρτα, έβαλε ο Έλληνας επιθετικός, με το δεύτερο προσωπικό του, τέρμα στο 55ο λεπτό, κάνοντας το 3-0.

Με αυτό το τρίποντο οι "κίτρινοι" ανέβηκαν στους 38 βαθμούς και συνεχίζουν να βρίσκονται στο κυνήγι των δύο πρωτοπόρων, του Απόλλωνα και της Λαμίας (έχουν από 46 βαθμούς), ενώ περιμένουν να δουν αν θα δικαιωθούν στην ένσταση κατά της Λαμίας.

Με δύο γκολ στο πρώτο μισάωρο, η Λαμία, του Μπάμπη Τεννέ συνέχισε την σαρωτική της πορεία και έπιασε τον Απόλλωνα στην κορυφή της βαθμολογίας με 46 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 18’ ο Βάντερσον, ενώ ο Τζόκιτς στο 31’ διαμόρφωσε το 2-0. Ο Αιγινιακός εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα της Λαμίας στο δεύτερο μισό του ματς και μείωσε στο 68’ με τον Γκατσολάρι, χωρίς να καταφέρει κάτι παραπάνω.

Τέλος ο ΟΦΗ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο κρητικό ντέρμπι με τον Κισσαμικό, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 στο Ηράκλειο με ισάριθμα γκολ του Μάνου. Οι Ηρακλειώτες είχαν τον έλεγχο του ματς και προηγήθηκαν με πλασέ του Μάνου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Χανιώτες είχαν χαμένη ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον ΟΦΗ να είναι αυτός που βρίσκει ξανά δίχτυα στο 70’, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ που τον ανέβασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.