EURO 2016: Ελβετία-Γαλλία 0-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ενημερώθηκε: 19/06/16 - 23:50

Στο Stade Pierre Mauroy, στη Λίλ, η Γαλλία αν και τυπικά φιλοξενουμενη, υποδέχεται ουσιαστικά την Ελβετία στον αγώνα που κλείνει το πρόγραμμα τους για την φάση των ομίλων του EURO 2016. Με το βαθμό της ισοπαλίας, οι δυο ομάδες προκρίνονται χέρι-χέρι στην επόμενη φάση.

Στο 0-0 έμειναν οι δυο ομάδες σ'ένα ανοιχτό παιχνίδι. Η Γαλλία είχε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο με τον Πογκμπά (δοκάρι), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και οι δυο αντίπαλοι κατέβασαν τους ρυθμούς και έμειναν σ'αυτό το 0-0, που φέρνει την Γαλλία στην πρώτη θέση και την Ελβετία στη δεύτερη του ομίλου.

Οι ενδεκάδες των δυο "μονονάχων":

Ελβετία: Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Εμπολό, Τσάκα, Μπεχράμι, Ροντρίγκεζ, Ντζεμαϊλί, Μεχμέντι, Ντζουρού, Σάαρ, Σακίρι

Γαλλία: Γιορίς, Εβρά, Ραμί, Καμπάιγ, Γκριεζμάν, Ζινιάκ, Πογκμπά, Σισοκό, Σανιά, Κομάν, Κοσιελνί