EURO 2016: Κροατία-Ισπανία 2-1 ΤΕΛΙΚΟ (video)

Ενημερώθηκε: 22/06/16 - 00:04

Η Κροατία γύρισε "τούμπα" το παιχνίδι με τον Πέρισιτς στο 87ο λεπτό και τερμάτισε στην πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου, στέλνοντας τους Ισπανούς, πάνω στην Ιταλία για την φάση των "16" του θεσμού.

Άνοιξε το σκορ η πρωταθλήτρια Ευρώπης, με τον Άλβαρο Μοράτα, έπειτα από ασίστ του Φάμπρεγας! Ο φορ της Ρεάλ Μαδρίτης -πλέον- έφτασε τα τρία τέρματα στη διοργάνωση, σκοράροντας και απέναντι στην Κροατία.

Με ένα πανέμορφο τέρμα του Κάλινιτς, η Κροατία έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 45ο λεπτό. Ο Πέρισιτς "χόρεψε" τον Χουανφράν, έβγαλε τη σέντρα και ο Νίκολα Κάλινιτς βγήκε μπροστά από τον Ράμος και με τακουνάκι νίκησε τον Ντε Χέα για το 1-1!

Χαμένο πέναλτυ στο 74ο λεπτό για την Ισπανία. Ο Σέρχιο Ράμος ανέλαβε την εκτέλεση αλλά νικήθηκε από τον Σούμπασιτς και έμεινε το 1-1! "Βούτηξε" ο Σίλβα, που ξεγέλασε τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Μεγάλη ευκαιρία οι Κροάτες στο 14ο λεπτό, με τον Ράκιτιτς να σημαδεύει το δοκάρι του Ντε Χεά.