Γαλλία-Ελβετία 3-3 (4-5 πεν.): Μάγκες Ελβετοί, πέταξαν εκτός τους Γάλλους (ΒΙΝΤΕΟ)

Γαλλία-Ελβετία 3-3 (4-5 πεν.): Μάγκες Ελβετοί, πέταξαν εκτός τους Γάλλους

Ενημερώθηκε: 29/06/21 - 01:13

Στο καλύτερο ματς του φετινού Euro και σε ένα από τα καλύτερα όλων των εποχών, η Γαλλία έζησε δεύτερη ζωή μετά την απόκρουση πέναλτι του Γιορίς στην κανονική διάρκεια, αλλά ηττήθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία από μια εκπληκτική Ελβετία.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς φάνηκε ότι κατέρρευσε από τα δύο γρήγορα γκολ του Μπενζεμά και τη ρουκέτα του Πογκμπά στην επανάληψη, όμως με δύο τέρματα στο φινάλε έστειλε το ματς στην παράταση και μετά στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, η Ελβετία ήταν πιο ψύχραιμη στη «ρώσικη ρουλέτα», στην οποία μοιραίος ήταν ο Κιλιάν Εμπαπέ, με τον Ζόμερ να αποκρούει το τελευταίο πέναλτι των Γάλλων. Η Ισπανία, που επίσης έπαιξε παράταση, είναι η αντίπαλος της Ελβετίας στα προημιτελικά.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς – Βαράν, Λανγκλέ (46’ Κομάν, 111' Τιράμ), Κιμπεμπέ – Παβάρ, Πογκμπά, Καντέ, Ραμπιό – Γκριζμάν (88’ Γκριζμάν) – Μπενζεμά, Εμπαπέ.

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ – Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ (87’ Μεχμέντι) – Βίντμερ (73’ Εμπαμπού), Φρόιλερ, Τζάκα, Τζούμπερ (79’ Φάσναχτ) – Σακίρι (73’ Γκαβράνοβιτς) – Σεφέροβιτς (95’ Σαρ), Εμπολό (79’ Βάργκας).