Ίδρωσε, αλλά κέρδισε η Γερμανία (video)

ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Η Γερμανία ανοίγει το σκορ στο 19'!

Ενημερώθηκε: 13/06/16 - 00:02

Με τα γκολ των Μουστάφι στο 19ο λεπτό και του Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ στις καθυστερήσεις, η Γερμανία επικράτησε της πολύ καλής Ουκρανίας, με 2-0 στην πρεμιέρα τους στο EURO 2016 της Γαλλίας.

Η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ μπορεί να προηγήθηκε με το γκολ του κεντρικού αμυντικού της Βαλένθια, αλλά στην πραγματικότητα το 1-0 την κολακεύει, αφού οι Ουκρανοί ήταν πολύ καλύτεροι στη διάρκεια του πρώτου 45λέπτου, χάνοντας τουλάχιστον δύο-τρεις κλασικές ευκαιρίες για να πετύχουν ένα τέρμα με κορυφαία τη στιγμή που ο Μπόατενγκ απομάκρυνε πάνω στη γραμμή της εστίας του Νόιερ.

Στο β' ημίχρονο οι Γερμανοί ουσιαστικά αφυπνίστηκαν από την εμφάνιση της Ουκρανίας, έφεραν το ματς στα μέτρα τους, κινδύνευσαν ελάχιστα και σαν κερασάκι στην... τούρτα διαμόρφωσαν το 2-0 με γκολ του Σβάινσταϊγκερ, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Οζίλ.

Γερμανία (4-2-3-1, Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ – Έκτορ, Μουστάφι, Μπόατενγκ, Χέβεντες – Κεντίρα, Κροος – Ντράξλερ, Οζίλ, Μίλερ – Γκέτσε

Στον πάγκο για τη Γερμανία: Λένο, Τερ Στέγκεν, Χούμελς, Σβάινσταϊγκερ, Σίρλε, Ποντόλσκι, Τσαν, Βάιγκλ, Τα, Σανέ, Κίμιχ, Γκόμεζ

Ουκρανία (4-2-3-1, Μικχαΐλοφ Φομένκο): Πιάτοφ – Σέφτσουκ, Ρακίτσκι, Κατσερίντι, Φεντέτσκι – Στεπανένκο, Σιντόρτσουκ – Κονοπλιάνκα, Κοβαλένκο, Γιαρμολένκο - Ζοζούλια

Στον πάγκο για την Ουκρανία: Μπόικο, Σεβτσένκο, Μπουτκό, Τιμοσιούκ, Κούτσερ, Σελεζνιόβ, Ρόταν, Μπουντκβίσκι, Ριμπάλκα, Γκαρμάς, Ζίντσενκο, Καραβάεβ

Shkodran Mustafi Goal HD - Germany vs Ukraine 1-0