Ιταλία-Δομινικανή Δημοκρατία 82-87: «Βόμβα» πρόκρισης

Ενημερώθηκε: 27/08/23 - 14:51

Πήρε τη νίκη και πάτησε την κορυφή του πρώτου γκρουπ η Δομινικανή Δημοκρατία!

Η ομάδα του Νέστορ Γκαρσία επικράτησε με 87-82 της Ιταλίας για τη δεύτερη αγωνιστική του ομίλου και με το 2/2 εξασφάλισε την παρουσία της στην επόμενη φάση του bΚυπέλλου, σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με μεγάλη ένταση, ιδιαίτερα στη δεύτερη περίοδο που αποβλήθηκε ο Τζιανμάρκο Ποτσέκο.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και «έτρεξαν» ένα 12-0, το οποίο όμως δεν κατάφεραν να διαφυλάξουν αφού η παρέα του Άντονι Τάουνς μείωσε στο -6 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-13). Στη δεύτερη περίοδο αποβλήθηκε ο Ποτσέκο που δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές, ενώ το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο και η «σκουάντρα ατζούρα» πήγε στα αποδυτήρια με ένα μικρό προβάδισμα (39-38).

Από εκεί και πέρα, η Δομινικανή Δημοκρατία πάτησε... γκάζι και ήταν εντυπωσιακή καθώς στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε ένα επιμέρους σκορ 17-31 ολοκληρώνοντας την περίοδο στο +13 (56-69). Έτσι, κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τέλος νικώντας με 87-82 και ρίχνοντας την Ιταλία στο 1-1.

Στους κορυφαίους των νικητών ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο φοβερός Άντρες Φελίζ με 24 πόντους και 7/10 τρίποντα.

Από την άλλη η «σκουάντρα ατζούρα» είχε σε πολύ καλή μέρα τον Μάρκο Σπίσου με 17 πόντους που ήταν ο πρώτος σκόρερ, όπως επίσης και τον Σιμόνε Φοντέκιο με 13 πόντους και 4/15 σουτ.

Ιταλία (Τζιανμάρκο Ποτσέκο): Ντατόμε 8, Φοντέκιο 13 (4/15 σουτ, 1/8 τρίποντα), Μέλι 6 (7 ριμπάουντ), Παγιόλα 4, Πολονάρα 10, Πρότσιντα, Ρίτσι 12 (2), Σεβερίνι, Σπανιόλο 4, Σπίσου 17 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόνουτ 8 (2)

Δομινικανή Δημοκρατία (Νέστορ Γκαρσία): Ντελγκάδο 7, Φελίζ 24 (7/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φιγκουερόα, Λιζ 9 (1), Μεντόζα 3 (1), Μοντέρο 12 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πένα 3 (1), Κινόνες 2, Σολάνο, Τάουνς 24 (4/9 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βάργκας 3

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 39-38, 56-69, 82-87