Κλούζ-ΠΑΟΚ 0-5: Χάθηκε η μπάλα και... πεντάρα!

Ενημερώθηκε: 12/07/19 - 23:27

Ο Άμπελ Φερέιρα είδε τους παίκτες του ΠΑΟΚ να βγάζουν στο χορτάρι ενέργεια και διάθεση, έπαιξαν στρωτό ποδόσφαιρο και φιλοδώρησαν με μια εντυπωσιακή πεντάρα (5-0) την Ουνιβερσιτατέα Κλουζ στη Ρουμανία!

Πέντε γκολ με ισάριθμους διαφορετικούς σκόρερ από τους «ασπρόμαυρους» που έπαιξαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο. Ο Λημνιός με τακουνάκι άνοιξε το σκορ (5’), με τον Πέλκα (27’) να γράφει το 2-0 με πλασέ στην κίνηση.

Το highlight του πρώτου μέρους και ίσως του αγώνα ηταν το γκολ του Αουγκούστο στο 32ο λεπτό, όταν έστειλε με άψογο πλασέ έξω από την περιοχή την μπάλα στο δεξί… παραθυράκι της εστίας.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αλλά στο τελευταίο τέταρτο ο «δικέφαλος του βορρά» σκόραρε ακόμη δύο φορές, με τον Ελ Καντουρί να εκμεταλλεύεται λάθος αντιπάλου του και να πλασάρει σε κενή εστία, ενώ ο Γαϊτανίδης με… τσιμπητό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

ΠΑΟΚ: Μελίσσας (46' Ζίφκοβιτς), Μάτος (70' Ροντρίγκο), Κρέσπο (70' Χατζηϊσαΐας), Βαρέλα (70' Ίνγκασον), Γιαννούλης (70' Δεληγιαννίδης - 81' Μιχάι), Ντόουγκλας (60' Κάτσε), Μίσιτς (60' Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (60' Στοχ), Λημνιός (60' Ενρίκε), Πέλκας (70' Λάμπρου - 83' Τσιγγάρας), Άκπομ (70' Γαϊτανίδης).