"Κόλλησαν" στο 0-0 ΑΕΚ και Πανιώνιος, "άλωσε" τα Χανιά η Ξάνθη, νίκη για Κέρκυρα

Ενημερώθηκε: 22/10/16 - 22:54

Με την αλλαγή προπονητή να μην φέρνει αποτέλεσμα ούτε στον ψυχολογικό τομέα, η Ένωση παγιδεύτηκε από τον Πανιώνιο και υπέπεσε σε νέα γκέλα στο ΟΑΚΑ (0-0).

Εγκλωβισμένοι στο άγχος και ανήμποροι να ξεπεράσουν τις πολλές απουσίες, οι "κιτρινόμαυροι" έφτιαξαν ελάχιστες ευκαιρίες και επέτρεψαν στους καλοστημένους Νεοσμυρνιώτες να αποσπάσουν μια σχετικά εύκολη ισοπαλία.

Δεν μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση (παρόλο που το πάλεψε) ο Μοράις και είδε την ομάδα του να αποδοκιμάζεται -όπως και ο Ντούσαν Μπάγεβιτς στο πρώτο ημίχρονο- με το σύνθημα "ΑΕΚ, ΑΕΚ, αυτό δεν είναι ΑΕΚ".

Προσπάθησε για το καλύτερο ο Πανιώνιος, που θα μπορούσε να είχε σκοράρει με τον Ανσαριφάρντ.

ΑΕΚ (Ζοζέ Μοράις): Ανέστης, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Γιόχανσον (84’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Μπακασέτας, Πλατέλλας (67’ Σιμόες), Αραβίδης (67’ Πέκχαρτ), Αλμέιδα

Στον πάγκο έμειναν οι: Μπάρκας, Ντίας, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Γκιοατά (90’+2’ Πατσατζόγλου), Ρισβάνης, Οικονόμου, Αντωνιάδης, Κόρμπος, Σιώπης, Φούντας, Μασούντ, Μπεν (70’ Μασούρας), Ανσαριφάρντ (86’ Ενγκόγκ)

Στον πάγκο έμειναν οι: Θεοδωρόπουλος, Ολαϊτάν, Τασουλής, Καθάριος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Κούλα (Ξάνθης), Μεσσήνης (Αχαΐας)

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

Μόνος του "καθάρισε" τον Αστέρα ο Τουράμ, στην Κέρκυρα. Ο Βραζιλιάνος φορ με δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην εντός έδρας νίκη της Κέρκυρας κόντρα στον Αστέρα με σκορ 2-0.

Οι "Φαίακες" μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ο 25χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα (28’) διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι Αρκάδες βελτίωσαν αρκετά την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο παιχνίδι.

Έτσι, η Κέρκυρα έφτασε τους 6 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ελευθερόπουλου έμεινε στους 3.

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Ανδρεόπουλος (70’ Ναζίμ), Σιόντης, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Τουράμ, Κοντός, Σπίνουλας, Ζορμπάς (65’ Ντουαλά), Επστάιν, Νίκιτς

Στον πάγκο: Αραμπατζής, Ντιόγκο, Γρομητσάρης, Αρναρέλης, Παμλίδης

Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Κοσίτσκι, Σέφι (14’ Μάσα), Τσιλιανίδης, Ιωαννίδης, Φερνάντες, Τσουκαλάς,Γιαννούλης, Καλτσάς (60’ Στανισάβλιετς), Μπέρτος, Χαμντανί (60’ Δημούτσος), Ιγκόρ

Στον πάγκο: Ντοναρούμα, Συρεγγέλας, Μακροστέργιος, Κυριακόπουλος

Διαιτητής: Α.Φωτιάδης

Με φόρα από τη Λεωφόρο η Ξάνθη. Οι Ακρίτες πήραν δεύτερο σερί διπλό (0-1), αυτή τη φορά στα Περιβόλια επί του Πλατανιά χάρη στο γκολ του Γιουνές και παρέμειναν για τέταρτο σερί ματς αήττητοι, φθάνοντας τους 8 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Αποστολόπουλος (70’ Ντιλαβέρ), Καρυπίδης, Μπανανά, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Μενδρινός, Στανισάβλιεβιτς (46’ Γουνδουλάκης), Τσουράκης (80’ Ντίνας), Γιακουμάκης.

Στον πάγκο: Κοκκαλάς, Κάργας, Γιορέντε, Ντεβέσα.

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Γουάλας, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Νιέτο (77’ Τριάδης), Καμαρά, Βασιλακάκης (69’ Λάζιτς), Γιουνές (84’ Ράνος).

Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Φλίσκας, Ορφανίδης.

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας)

Γήπεδο: "Περιβόλια"