La Liga: Μυρίζει... κορυφή η Ατλέτικο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 10/11/19 - 20:08

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να κάνει την ανατροπή, να νικήσει 3-1 την Εσπανιόλ και να πλησιάζει στους δύο βαθμούς την κορυφή, έχοντας φυσικά ένα ματς περισσότερο από τις Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «ροχιμπλάνκος» ήταν ο Άλβαρο Μοράτα, ο οποίος είχε ένα γκολ και μία ασίστ, με τον Κόκε να διαμορφώνει το τελικό στις καθυστερήσεις.

Οι φιλοξενούμρνοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Νταρντέρ στο 39’, με την Ατλέτικο να βγαίνει μπροστά και με τον Κορέα να φέρνει το ματς στην ισοπαλία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ύστερα από ασίστ του Μοράτα, με το 1-1 να ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με καλύτερη ψυχολογία μπήκαν οι «ροχιμπλάνκος» στο δεύτερο μέρος, με τον Μοράτα από δημιουργός να γίνεται σκόρερ στο 58’ και να ολοκληρώνει την ανατροπή. Έκτοτε, το παιχνίδι… έσβησε, με την ομάδα του Σιμεόνε να βάζει το κερασάκι στην… τούρτα, με τον Κόκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.