LIVE: ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: ΑΕΚ-Ολυμπιακός (19:30, Novasports 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 16/12/20 - 21:27

Η ΑΕΚ μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα στην έδρα της, καλείται να βρει τρόπο να «φρενάρει» το μοναδικό πλέον αήττητο και πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Με αυτό το εξ αναβολής παιχνίδι πέφτει και η αυλαία της 1ης αγωνιστικής της Super League.

Η Ενωση προέρχεται από τη νίκη με 4-3 στη Ριζούπολη επί του Απόλλωνα Σμύρνης, ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός νίκησε με το εντυπωσιακό 6-0 στη Λαμία, ισοφαρίζοντας την ευρύτερη νίκη του εκτός έδρας. Στα 11 τελευταία επίσημα παιχνίδια του έχει έξι νίκες, όλες για το πρωτάθλημα, και πέντε ήττες, όλες στην Ευρώπη.

ΑΕΚ και Ολυμπιακός θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους για πέμπτη φορά μέσα στο 2020 και για τρίτη στο ΟΑΚΑ. Ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει τα τρία τελευταία επίσημα μεταξύ τους, μετά το 0-0 του περασμένου Ιανουαρίου στο «Σπύρος Λούης», ενώ έχει κερδίσει και πέντε από τα έξι τελευταία. Αμέσως πριν δεν είχε κερδίσει πέντε διαδοχικά.

ΑΕΚ
ΑΕΚ
1-1
  • 21:27
    90'

ΑΕΚ και Ολυμπιακός ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι σαφώς καλύτερο! Ο Βρουσία στο 57' άνοιξε το σκορ για τους Πειραιώτες, με τον Σιμόες να απαντάει στο 80ο λεπτό.

• 21:23
    90'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάι Γκαρσία κάνει τρομερή προσπάθεια και το γύρισμα, η μπάλα σηκώνεται λίγο στον τραγικό αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ και ο Τάνκοβιτς με το μονοκόμματο σουτ από τα 5 μέτρα δεν θα βρει εστία!

• 21:13
    80'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ

Μετά από ένα ακόμη καταπληκτικό χτύπημα κόρνερ του Λιβάι Γκαρσία, ο Σιμόες νικάει στον αέρα τον Εμβιλά και με καρφωτή κεφαλιά σκοράρει σε κενή εστία και ισοφαρίζει σε 1-1 ! Πλέον, έχουμε ξανά παιχνίδι... Άντε να δούμε!

• 21:05
    70'

Απειλεί η ΑΕΚ! Ωραία κίνηση και σουτ του Μάνταλου, ο Σα πέφτει στη δεξιά του γωνία και διώχνει σε κόρνερ.

• 21:04
    68'

Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης τσιμπάει για τον Χολέμπας, ο οποίος κάνει πάρα πολύ δυνατό γύρισμα στον Ελ Αραμπί που δεν μπορούσε να βρει καλά την μπάλα εκεί και να σκοράρει.

• 21:02
    67'

• 20:53
    59'

Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ, ο Ολιβέιρα δεν μπορεί να σκοράρει από κοντά αλλά η φάση είναι ως μη γενόμενη αφού ο Λιβάγια στο ξεκίνημα ήταν σε θέση οφσάιντ!

• 20:49

Μετράει το γκολ, μπροστά στο σκορ ο Ολυμπιακός!

• 20:48

Έχουμε εξέταση του VAR για οφσάιντ όπως είχε δείξει αρχικά ο βοηθός, στο ριπλέι που είδαμε φαίνεται να μην υπάρχει κάτι και να καλύπτεται από τον Λόπες!

• 20:48
    56'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό

Ο Βρουσάι σκοράρει με άψογο πλασέ μετά από υπέροχο σπάσιμο του Μπουχαλάκη! 1-0 ο Ολυμπιακός!

• 20:42
    50'

Σέντρα του Ολιβέιρα, ο Σισέ βάζει το κεφάλι του και στέλνει την μπάλα προς την εστία αλλά ο Σα είχε καλή θέση και μπλόκαρε

• 20:39
    46'
    Β’ μέρος

Ξεκίνησε το β’ ημίχρονο

• 20:39

Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Ολιβέιρα, έξω ο Ανσαριφάρντ.

• 20:38
    Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Μέσα οι Καμαρά, Φορτούνης και έξω οι Τιάγκο Σίλβα, Μασούρας.

• 20:29
    45'

ΑΕΚ και Ολυμπιακός πάνε στο ημίχρονο χωρίς σκορ (0-0), σε ένα κακό παιχνίδι με αργό ρυθμό και ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Δεν παίρνουν μεγάλα ρίσκα οι δύο ομάδες, δεν τους βοηθάει και η κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου με αποτέλεσμα να βλέπουμε ένα βαρετό παιχνίδι, με διαδοχικά λάθη και αρκετά φάουλ!

• 20:17

Πρέπει να μπει περισσότερο στο ματς ο Τιάγκο Σίλβα για τον Ολυμπιακό, όπως και ο Βρουσάι με τον Μασούρα να κρατήσουν μπάλα και να πάρουν προσπάθειες! Αμυντικά, οι ερυθρόλευκοι δεν βγάζουν σταθερότητα και τόσο ο Σισέ όσο και ο Σεμέδο δεν εμπνέουν σιγουριά! Από την μεριά της ΑΕΚ δεν έχει βοηθήσει ο Μάνταλος, δεν έχει πάρει μπάλες ο Ανσαριφάρντ και ο Λιβάι Γκαρσία έχει πολλές προσπάθειες που δεν έχει ολοκληρώσει.

• 20:13
    35'

Τι κάνει ο Λιβάι Γκαρσία! Λίγο έλειψε να σκοράρει ξανά με εκτέλεση κόρνερ!Τελευταία στιγμή πάνω στη γραμμή έδιωξε ο Εμβιλά!!

• 20:02

Πάρα, πάρα πολύ κακό παιχνίδι... Λάθη επί λαθών, χωρίς φάσεις και με πάρα πολύ κακό ρυθμό! Σαν να ψάχνουν ακόμη τα πατήματά τους οι δύο ομάδες

• 19:59

Φαίνεται κακώς ο αγωνιστικός χώρος στο ΟΑΚΑ, σα να γλιστράει και οι παίκτες δεν μπορούν εύκολα να πάνε σε ατομικές προσπάθειες και να παίξουν στρωτό ποδόσφαιρο

• 19:51
    18'
    Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Εκτέλεση φάουλ του Μασούρα, ο Ελ Αραμπί έπιασε την καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Τσιντώτας με ωραία επέμβαση θα απομακρύνει σε κόρνερ

• 19:50
    16'

Τραγικό λάθος του Σισέ, δεν το καταλαβαίνει και μπερδεύεται ο Ανσαριφάρντ ενώ θα μπορούσε με ένα κοντρόλ να βγει απέναντι από τον Σα

• 19:50

Πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι, δεν έχει αλλάξει κάτι... Κακό ματς, χωρίς φάσεις και με αργό ρυθμό, ενώ φυσικά το 0-0 παραμένει ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Παίζουν πιο... σφιχτά οι δύο ομάδες, δεν θέλουν να πάρουν ρίσκα στο ξεκίνημα του αγώνα

• 19:44
    8'
    Πρώτη φάση για την ΑΕΚ!

Δυνατή εκτέλεση στο πρώτο δοκάρι του Γκαρσία, λίγο έλειψε ο Ελ Αραμπί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ στη συνέχεια, περνά ανεκμετάλλευτο

• 19:44
    5'

Τραγικό κοντρόλ του Τσιντώτα, λίγο έλειψε να το εκμεταλλευτούν οι παίκτες του Ολυμπιακού αλλά έδιωξε τελευταία στιγμή

• 19:35

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας - Μπακάκης, Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες - Κρίστισιτς, Σιμόες - Γκαρσία, Μάνταλος, Λιβάγια - Ανσαριφάρντ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς, 4-2-3-1): Σα - Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας - Μπουχαλάκης, Εμβιλά - Μασούρας, Τιάγκο Σίλβα, Βρουσάι - Ελ Αραμπί.

• 19:34
    1'

Σέντρα στο ματς

• 18:30
    Οι γκολάρες της 25ετίας

• 18:28

ΑΕΚ και Ολυμπιακός παίζουν για πέμπτη φορά μέσα στο 2020 και για τρίτη στο «Σπύρος Λούης». Ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει τα τρία τελευταία επίσημα μεταξύ τους, μετά το 0-0 του περασμένου Ιανουαρίου στο «Σπύρος Λούης», ενώ έχει κερδίσει και πέντε από τα έξι τελευταία. Αμέσως πριν δεν είχε κερδίσει πέντε διαδοχικά.

Ο Ολυμπιακός είναι αήττητος στα επτά τελευταία επίσημα, μετά τη νίκη πρόκριση της ΑΕΚ στα προημιτελικά του Κυπέλλου το Φεβρουάριο του 2018. Ο Ολυμπιακός είναι αήττητος στα έξι τελευταία για το πρωτάθλημα, αφού είχε χάσει στην έδρα του, πάλι το Φεβρουάριο του 2018, τρεις μέρες πριν από την πρόκριση στο Κύπελλο.

Έχουν δύο ισοπαλίες στα έξι τελευταία πρωταθλήματος, αφού δεν είχαν καμία στα εννέα προηγούμενα.

Έχουν να παίξουν Δεκέμβριο από το 2007, όταν στις 16 τότε του μήνα ο Ολυμπιακός νικούσε 1-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» (83’ κεφαλιά Κοβάτσεβιτς).

Στο «Σπύρος Λούης» έχουν να παίξουν από τις 30 Δεκεμβρίου 1984, με τον Ολυμπιακό γηπεδούχο, Ολυμπιακός – ΑΕΚ 0-1 (77’ σουτ Μαύρος), Είναι και η μοναδική φορά που έχουν παίξει Δεκέμβρη στο γήπεδο αυτό.

Ο Ολυμπιακός νίκησε στα πλέι οφ τον περασμένο Ιούνιο την ΑΕΚ στην έδρα της, αφού δεν τα είχε νίκη εκεί στα πέντε προηγούμενα. Σε αυτά η ΑΕΚ μετρούσε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Η αμέσως προηγούμενη νίκη του Ολυμπιακού ήταν στις 11 Νοεμβρίου 2012, τη σεζόν του υποβιβασμού της ΑΕΚ, με το ευρύ 4-0.

Αυτές οι δύο είναι οι μοναδικές νίκες του Ολυμπιακού στις 10 τελευταίες επισκέψεις του, όπου η ΑΕΚ έχει πέντε νίκες και τρία ακόμα παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

Η ΑΕΚ έχει να υποδεχτεί τον Ολυμπιακό μήνα Δεκέμβρio από το 1993. Τότε στην 1η του μήνα, ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-2 (85’ σουτ Αγορογιάννης – 19’ σουτ Προτάσοφ, 36’ σουτ Κρίστενσεν) στο «Νίκος Γκούμας». Και τότε ο αγώνας ήταν εκτός σειράς, καθώς ο αγώνας είχε γίνει αρχικά Οκτώβρη, αλλά διακόπηκε.

• 18:27

Διαιτητές: Αντρίς Τρεϊμανίς, Χάραλντς Γκουντερμάνις, Αλεκσέις Σπασιονίκοφς

4ος Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος

• 18:27

Όσον αφορά το συγκρότημα του Πέδρο Μαρτίνς, που θέλει να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο της σερί και παράλληλα να αυξήσει την διαφορά από τους διώκτες του, θα αγωνιστεί απέναντι στην Ένωση, χωρίς τους Βινάγκρε και Λοβέρα, αλλά και τους Βαλμπουενά, Ντρέγκερ, Χασάν και Μπρούνο που έμειναν εκτός αποστολής. Αντίθετα σε αυτή θα βρίσκεται ο Φορτούνης, ο Σεμέδο, ο Καμαρά και ο Μπρούμα

• 18:27

Στην διάθεση του Ιταλού τεχνικού για το συγκεκριμένο παιχνίδι θα βρίσκεται ο Τσιγκρίνσκι και ο Νεντελτσεάρου, όχι όμως ο Χνιντ που έμεινε εκτός λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, όπως και οι Βασιλαντωνόπουλος, Σαμπανάτζοβιτς που έμειναν εκτός αποστολής σ΄αντίθεση με τον Αλμπάνη που συμπεριλήφθηκε σε αυτή

• 18:27

Η ομάδα του Μάσιμο Κάρερα, η οποία προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Απόλλωνα, θέλει το τρίποντο προκειμένου να μειώσει την διαφορά από τους «ερυθρολεύκους» που είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας

• 18:27

Το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν προγραμματισμένο να γίνει τον Σεπτέμβριο, ωστόσο επειδή σε σύντομο χρονικό διάστημα είχε γίνει ο τελικός Κυπέλλου ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε αποφασιστεί η αναβολή και η μετάθεση του σε νέα ημερομηνία