LIVE: ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

ΑΕΚ-Ολυμπιακός

Ενημερώθηκε: 28/06/20 - 23:38

Πρωταθλητής Ελλάδας για 45η φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός, έξι αγωνιστικές πριν από το φινάλε των play off της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» με επίδειξη δύναμης για ένα 45λεπτο στο Ολυμπιακό στάδιο επικράτησαν με 2-1 της ΑΕΚ και βρέθηκαν στο +19 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ (78 έναντι 59), διαφορά που δεν καλύπτεται στο υπόλοιπο της περιόδου από τους «ασπρόμαυρους».

ΑΕΚ
AEK
1-2
ΟΣΦΠ
  • 23:26

Τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός είναι και μαθηματικά πρωταθλητής για 45ο φορά στην ιστορία του!

• 23:19
    89'

Ο Χουλτ έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε πάνω στον Ομάρ, με τον Σουηδό να διαμαρτύρεται για χέρι του Νορβηγού.

• 23:19
    87'
    Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Χασάν βγήκε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Καμαρά, αλλά το πλασέ του χαφ του Ολυμπιακού πέρασε άουτ.

• 23:17

Μπήκαμε στα τελευταία λεπτά, πιέζει η ΑΕΚ για το γκολ

• 23:15
    83'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο νεαρός Μαχαίρας αντί του Βέρντε

• 23:13
    83'

Κίτρινη κάρτα στον Μπουχαλάκη

• 23:11

Η ΑΕΚ έχει ανέβει μέτρα και πιέζει για την ισοφάριση.

• 23:07
    77'
    Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Οι Καφού, Χασάν στη θέση των Μασούρα, Ελ Αραμπί.

• 23:06

Αρκετές δυνατές μονομαχίες και στο δεύτερο μέρος.

• 23:05

Η ΑΕΚ κυκλοφορεί περισσότερο την μπάλα στο δεύτερο μέρος.

• 23:05
    74'

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού των Καμαρά και Σβάρνα που συγκρούστηκαν στην προηγούμενη φάση.

• 23:05
    73'

Ο Λιβάγια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Οικονόμου πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.

• 23:01
    71'
    Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Ο Ραντζέλοβιτς στη θέση του Φορτούνη

• 22:59

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύεται τις στημένες φάσεις και μπαίνει ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα.

• 22:59
    66'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ

Ο Λιβάγια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αραούχο έκανε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ομάρ, στη συνέχεια ο Σα απέκρουσε, αλλά ο Αργεντινός πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 2-1.

• 22:50

Πολλά λάθη από τους παίκτες της ΑΕΚ

• 22:50
    59'

Άστοχο σουτ του Γκιλιέρμε, ύστερα από στρώσιμο του Φορτούνη

• 22:49
    58'
    Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!

Ο Καμαρά έκλεψε από τον Τσιγκρίνσκι, έδωσε στον Φορτούνη, αλλά σουτ κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα.

• 22:47
    53'

Ο Λιβάγια μπήκε απ' τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Μπα μπήκε στην πορεία της μπάλας.

• 22:37
    46'

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, πέρα από εκείνη της ΑΕΚ στο 31ο λεπτό, με τον Οικονόμου να περνάει στη θέση του Αλμπάνη

• 22:33

H AEK ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με μηδέν τελικές, ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός είχε έξι, με τις δύο να καταλήγουν στα δίχτυα.

• 22:33

Ο Ολυμπιακός είναι 45 λεπτά μακριά από τη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος.

• 22:23
    45'

Ο Ολυμπιακός πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος 2-0 της ΑΕΚ.

• 22:19

Ο Ολυμπιακός δεν σηκώνει το πόδι από το γκάζι και πιέζει ασφυκτικά και για τρίτο γκολ!

• 22:19
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Ο Μπουχαλάκης έκλεψε την μπάλα στο κέντρο απ' τον Λιβάγια, έδωσε στον Φορτούν, ο οποίος γύρισε στο ύψος του πέναλτι και ο Καμαρά με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Τσιντώτα για το 0-2!

• 22:13
    38'

ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 0-1! Σέντρα του Μασούρα από τα αριστερά, εξαιρετικό τελείωμα του Ελ Αραμπί στην κίνηση με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Τσιντώτα.

• 22:08
    35'

Απειλεί η ΑΕΚ. Ο Λιβάγια μπούκαρε στην περιοχή, ζύγισε το σουτ που έψαξε και την ώρα που ήταν έτοιμος να εκτελέσει, του πήρε την μπουκιά από το στόμα ο Μπα με πετυχημένο τάκλιν.

• 21:55
    19'

ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό! Ο Ομάρ συνεργάστηκε με τον Φορτούνη που έπιασε πολύ δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο του Τσιντώτα. Υπήρξαν διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, αλλά είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχει περάσει η μπάλα τη γραμμή. Η φάση θύμισε πολύ το περυσινό γκολ του Φορτούνη στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ.

• 21:48
    14'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!Ωραία σέντρα του Φορτούνη από τα αριστερά με το δεξί και κεφαλιά του Ελ Αραμπί που στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα.

• 21:43

Γέμισμα του Σιμάνσκι από στημένη μπάλα και φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού έπειτα από αρκετές εναέριες μονομαχίες

• 21:40
    5'

Απειλεί ο Ολυμπιακός! Εξαιρετική μπαλιά-τρύπα του Φορτούνη στον Μασούρα, που ήταν φάτσα με τον Τσιντώτα, τσίμπησε την μπάλα για τον Ελ Αραμπί, που -με την αντίπαλη εστία να είναι ανυπεράσπιστη ουσιαστικά- δεν μπόρεσε να κάνει καλό κοντρόλ και η φάση πέρασε.