LIVE: ΑΕΚ-Ολυμπιακός (19:30, Cosmote Sport 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 07/02/18 - 21:29

Το 0-0 του "Καραϊσκάκης" αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς κι ο πληγωμένος Ολυμπιακός από την ήττα του πρωταθλήματος θέλει να πάρει εκδίκηση στο Κύπελλο, ενώ η ΑΕΚ θέλει να συνεχίσει την πορεία της, προς τους τρείς φετινούς της, στόχους.

Ο Μανόλο Χιμένεθ δεν υπάρχει κάποιο νέο πρόβλημα τραυματισμού, με τον Ισπανό τεχνικό έχει στα πλάνα του τον Λιβάια ενώ εκτός είναι οι ανέτοιμοι Χουλτ, Τσόσιτς,

Οι 19 που επέλεξε είναι οι: Τσιντώτας, Μπάρκας, Μπακάκης, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Γιαννούτσος, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπάμπης, Κονέ, Χριστοδουλόπουλος, Μασούντ, Μπακασέτας, Λιβάια, Γιακουμάκης, Αραούχο.

Από την άλλη, ο Όσκαρ Γκαρθία δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Ένγκελς ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις και προφυλλάσσεται.

Αναλυτικά η αποστολή των «ερυθρόλευκων»:

Χουτεσιώτης, Σισέ, Τζούρτζεβιτς, Ελαμπντελαουί, Φορτούνης, Ζιλέ, Χατζισαφί, Ίβουσιτς, Ανσαριφάρντ, Κούτρης, Μάριν, Μιραλάς, Νικολάου, Οτζίτζα, Πάρντο, Προτό, Ρομαό, Σεμπά, Σίλβα, Ταχτσίδης και Βρουσάι

ΑΕΚ
ΑΕΚ
2-1
  • 21:29

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα τέρματα των Λάζαρου, Αραούχο, με τον Ολυμπιακό να μειώνει με τον Ταχτσίδη και να πιέζει στο τέλος για το γκολ της πρόκρισης χωρίς όμως να το βρει!

• 21:28

Τέλος στο ματς! Η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας! Εκτός της διοργάνωσης οι «ερυθρόλευκοι»!

• 21:27
    94'

Κίτρινη κάρτα στον Κονέ.

• 21:24
    90'

Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

• 21:23
    90'

Σουτ του Τζούρτζεβιτς από πλάγια θέση η μπάλα πέρασε άουτ.

• 21:21
    88'

Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος αντί του Μπακασέτα.

• 21:20
    87'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μπάρκας έδιωξε σε κόρνερ μια σκαστή κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς.

• 21:18
    85'

Παράλληλο γύρισμα του Κούτρη, μπλόκαρε ο Μπάρκας.

• 21:17

Έπειτα από κόρνερ του Φορτούνη ο Ταχτσίδης νίκησε στον αέρα τους πάντες κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

• 21:16
    83'

ΓΚΟΟΛ 2-1 μειώνει ο Ολυμπιακός!

• 21:16
    83'

Κίτρινη κάρτα στον Μιραλάς.

• 21:13
    80'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Προτό έδιωξε ένα γύρισμα του Λάζαρου και στη συνέχεια μπλόκαρε το γυριστό του Σιμόες.

• 21:13
    78'

Σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

• 21:10
    76'

Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες για φάουλ στον Τζούρτζεβιτς.

• 21:09
    74'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τζούρτζεβιτς στη θέση του Ανσαριφάρντ.

• 21:08

Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο που έβγαλε τη φανέλα.

• 21:08
    73'

Αραούχο υποδέχτηκε άψογα τη μπάλα, ο Ρομαό έπεσε στο έδαφος και στη συνέχεια ο Αργεντινός με φοβερό σουτ νίκησε τον Προτό!

• 21:07
    73'

ΓΚΟΟΟΛ 2-0 Η ΑΕΚ!

• 21:07
    69'

Νέα αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάρντο στη θέση του Μάριν.

• 21:07
    65'

Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο αντί του Λιβάγια

• 21:07

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Οφόε στη θέση του Ζιλέ.

• 21:06
    64'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Κονέ, έδιωξε σε κόρνερ ο Προτό.

• 21:06
    61'

Γύρισμα του Λάζαρου στον Λιβάγια, ο Ρομαό βγήκε σωστά πρώτος στη μπάλα και πήρε και το επιθετικό φάουλ.

• 21:06

Σέντρα του Μπακάκη από τα δεξιά, ο Λάζαρος έπιασε ωραία κεφαλιά και νίκησε τον Προτό.

• 21:06
    57'

ΓΚΟΟΟΛ 1-0 Η ΑΕΚ!

• 21:06
    52'

Σουτ του Μπακάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

• 21:05
    45'

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

• 20:22

Παραμένει το 0-0 ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό

• 20:22

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

• 20:20

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος

• 20:19
    44'

Κίτρινη κάρτα στον Τσιγκρίνσκι για φάουλ στον Ανσαριφάρντ. Σωστή.

• 20:16
    41'

Τελική για την ΑΕΚ. Έπειτα από διώξιμο του Νικολάου, ο Μασούντ έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ'την εστία.

• 20:13
    39'

Η ΑΕΚ έχει ανέβει στο γήπεδο, όμως εχει πρόβλημα στην ανάπτυξη και δεν έχει απειλήσει ιδιαίτερα.

• 20:02
    28'

Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος αντί του Λόπες, που δεν μπορεί να συνεχίσει

• 20:00

Ο Βράνιες κράτησε τον Μάριν μετά τη μεταξύ τους διεκδίκηση, ο Γερμανός του ζήτησε τα ρέστα και τα αίματα άναψαν.

• 19:58
    24'

Ο Κονέ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, δοκίμασε σουτ με το αριστερό αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

• 19:58
    18'

Απάντηση από την ΑΕΚ! Έπειτα από γύρισμα του Λόπες, η μπάλα έφτασε στον Κονέ που δεν μπόρεσε να πιάσει γεμάτα το σουτ αφού τον εμπόδισε ο Κούτρης.

• 19:58
    15'

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Έπειτα από γύρισμα του Ομάρ, ο Βράνιες έδιωξε δύσκολα η μπάλα έφτασε με τη μία στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάρκα.

• 19:57
    12'

Έπειτα από λάθος του Κονέ, που πιέστηκε ψηλά, ο Μάριν έπιασε το σουτ αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε.

• 19:57
    3'

Σουτ του Μιραλάς έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

• 19:57
    1'

Ο Σιμόες έπιασε σουτ έξω από την περιοχή, ο Ρομαό του έβαλε την κόντρα.

• 19:36

Ξεκίνησε το ματς

• 16:50

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου, με το πρώτο παιχνίδι να τελειώνει στο 0-0.