Live ΑΕΚ - Ξάνθη 4-0 (Τελικό)

Live ΑΕΚ - Ξάνθη

Ενημερώθηκε: 18/02/18 - 19:05

Η ΑΕΚ (47 βαθμ.) φιλοξενεί την Ξάνθη (29 βαθμ.). Η νίκη είναι το μόνο αποτέλεσμα που αναζητά η Ένωση προκειμένου να μείνει ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου και να εξακολουθεί να βρίσκεται στο κατόπι του ΠΑΟΚ. Οι Ακρίτες, βέβαια θα πρόκειται να παραδοθούν ένα όρων και ψάχνουν το θετικό αποτέλεσμα, ώστε να μείνουν σε απόσταση βολής από τις πρώτες πέντε θέσεις.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Μοράν, Λάζαρος, Λιβάγια, Μπακασέτας, Αραούχο.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Γαλανόπουλος, Μασούντ, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Μελιόπουλος, Κασάδο, Καμαρά, Ντε Λούκας, Σιλά, Τζουρίτσκοβιτς, Μπρίτο, Γέντρισεκ.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Γκαραβέλης, Μεχία, Κάστρο, Κίκε, Ορφανίδης, Τριάδης, Σβάρνας.

ΑΕΚ
4-0
ΞΑΝΘΗ
  • 19:05

ΑΕΚ - Ξάνθη 4-0 Τελικό

Η ΑΕΚ θα φτάσει τους 50 βαθμούς στο πρωτάθλημα, δύο λιγότερους από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ

• 19:01

Τρία λεπτά καθυστερήσεων

• 19:01

89': Μακρινό σουτ του Τριάδη, η μπάλα άουτ

• 18:54

83': Σουτ του Λιβάγια στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα ψηλά άουτ

• 18:35

64': Κοντά στο 5-0 η ΑΕΚ, ο Ζίβκοβιτς σταματάει το κοντινό σουτ του Λάζαρου έπειτα από εκτέλση κόρνερ και πάσα του Βράνιες

• 18:34

60': Κίτρινη κάρτα στον Μπρίτο για φάουλ στον Χουλτ

• 18:30

59': Τριάδης αντί Ντζουρίτσκοβιτς για την Ξάνθη

• 18:30

59': Κλωναρίδης αντί Μπακασέτα για την ΑΕΚ, πολύ καλή εμφάνιση από τον 24χρονο μεσοεπιθετικό και γκολ με κεφαλιά

• 18:29

58': Σέντρα του Λάζαρου, κεφαλιά του Βράνιες, μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς

• 18:29

56': Σουτ του Λάζαρου έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ

• 18:26

52': Σουτ του Μπρίτο από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή μετά από φοβερή προσποίηση στον Χουλτ, η μπάλα άουτ

• 18:19

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

• 18:02

Λειβαδειακός - Παναιτωλικός 1-1

• 18:02

Εξαιρετική εμφάνιση από την ΑΕΚ, δεν της δόθηκε πέναλτι στο 4ο λεπτό αλλά σκόραρε στην εξέλιξη της φάσης, με τον Βράνιες όμως σε θέση οφσάιντ, για το 1-0

Συνολικά όμως πραγματοποιεί ένα ματς πολύ υψηλού επιπέδου, τίποτα από την Ξάνθη σε άμυνα και επίθεση, 4-0 στο ΟΑΚΑ

• 18:00

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - Ξάνθη 4-0, με χατ-τρικ του Βράνιες και το τέταρτο γκολ από τον Μπακασέτα

• 17:59

Ο εξαιρετικός σήμερα διεθνής μεσοεπιθετικός σκοράρει με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γκάλο, σε ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΚ

• 17:49

Αποθέωση για τον Όγκνιεν Βράνιες, σκόρερ τριών τερμάτων για το 3-0 της ΑΕΚ επί της Ξάνθης

• 17:48

33': 3-0 η ΑΕΚ με χατ-τρικ του Βράνιες!

• 17:46

Καθολική υπεροχή της ΑΕΚ

• 17:40

26': Ωραίο σουτ του Μπρίτο, διώχνει σε κόρνερ ο Τσιντώτας. Καλή φάση για την Ξάνθη αυτή

• 17:34

Εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα, κεφαλιά-δυναμίτης του Βόσνιου στόπερ Βράνιες, κανένα περιθώριο αντίδρασης για τον Ζίβκοβιτς

• 17:34

19': 2-0 η ΑΕΚ

• 17:34

• 17:33

19': Προσποίηση και σουτ του ορεξάτου Μπακασέτα, κόρνερ για την ΑΕΚ. Πέντε τελικές για την Ένωση στο πρώτο εικοσάλεπτο, 4-0 τα κόρνερ

• 17:30

Στη φάση του γκολ της ΑΕΚ, ο Βράνιες φαίνεται να είναι εκτεθειμένος μετά την κεφαλιά-πάσα του Τσιγκρίνσκι. Αρκετές διαμαρτυρίες για τη διαιτησία. Δύο φάσεις πέναλντι που δε δόθηκαν

• 17:24
  • 17:22

Ο Γκάλο εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, ο Τσιγκρίνσκι με κεφαλιά την έστειλε στον Βράνιες κι από το σώμα του από πολύ κοντά «γράφτηκε» το προβάδισμα της Ενωσης με 1-0!

• 17:21

ΓΚΟΛ!!! Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ πολύ νωρίς, μετά από ένα δυνατό ξεκίνημα, με τον Όγκνιεν Βράνιες