LIVE: Άρης-ΑΕΚ 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Άρης-ΑΕΚ (19:30, Novasports 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 14/01/21 - 21:31

Ο Άρης υποδέχεται την ΑΕΚ, σε ένα παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον που δεν έγινε στην 8η αγωνιστική. Μετά την απρόσμενη ήττα από τη Λαμία στο πρώτο παιχνίδι του 2021, ο Άρης νίκησε το Βόλο και έφερε ισοπαλία στα Γιάννενα.

Έχει δύο ήττες στα οκτώ τελευταία, ενώ δεν είχε καμία στα επτά πρώτα. Έχει χάσει μόνο από δύο ομάδες, την πρώτη ομάδα της βαθμολογίας, τον Ολυμπιακό, και την τελευταία, τη Λαμία!

Από την άλλη η ΑΕΚ κέρδισε τα δύο τελευταία της παιχνίδια με τον Παναιτωλικό και τη Λαμία 1-0, αφού δεν είχε νίκη στα τρία προηγούμενα. Έχει τρεις νίκες στα επτά τελευταία, ενώ είχε έξι στα οκτώ πρώτα. Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης είναι πως η Ενωση, δεν δέχτηκε γκολ στα δύο τελευταία παιχνίδια αφού είχε δεχτεί γκολ και στα οκτώ προηγούμενα.

Οσον αφορά τις μεταξύ τους αναμετρήσεις στη Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ έχει ευχάριστες αναμνήσεις καθώς κέρδισε τα δύο τελευταία, αυτά της περασμένης σεζόν. Με 1-0 στην κανονική διάρκεια και με 4-1 στα πλέι οφ. Ωστόσο, δεν έχει κερδίσει ποτέ σε τρία διαδοχικά παιχνίδια τον Άρη εκτός έδρας. Τελευταία νίκη του Άρη, ήταν το 2019 ενώ, έχει δύο νίκες στα επτά τελευταία.

• 21:30

Δεν μετράει το γκολ, εξετάστηκε από τον VAR που είναι οφσάιντ την ώρα που γίνεται η κεφαλιά από τον Καρίμ

• 21:28
    96'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Στην κόντρα ο Λιβάγια, βρίσκει στην περιοχή τον Καρίμ που σημαδεύει το δοκάρι, αλλά ο Κροάτης έρχεται από πίσω και τελειώνει τη φάση

• 21:21
    90'

Συμπληρώθηκε το 90λεπτο. Να δούμε πόσο θα είναι οι καθυστερήσεις. Σίγουρα πάνω από 7 λεπτά

• 21:11

Ο Κροάτης τα έκανε... ρόιδο

• 21:11

Έχουν περάσει πέντε λεπτά μέχρι να λυθεί η παρεξήγηση

• 21:11

Η αλλαγή δεν θα γίνει καθώς πρέπει να γίνονται τρεις διακοπές για τις πέντε αλλαγές.

• 21:10

Θα μείνει στο ματς ο Καρίμ

• 21:10

Τελικά δεν θα γίνει η αλλαγή του Ολιβέιρα. Ο Κροάτης διαιτητής έκανε λάθος με τις διακοπές για τις αλλαγές

• 21:09
    Το γκολ της ΑΕΚ

• 21:08

Ζήτημα στο τελευταίο δεκάλεπτο να έχει παιχθεί 2 λεπτά ποδόσφαιρο

• 21:08
    75'
    Αλλαγές για την ΑΕΚ

Μέσα ο Σάκχοφ, Ολιβέιρα, έξω Καρίμ και Λιβάι

• 21:01
    69'

Κάρτα στον Λιβάγια

• 20:56
    65'

Φοβερή εκτέλεση φάουλ του Λιβάι στη γωνιά που βρισκόταν ο Μπουσέ, αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι

• 20:56
    64'

Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλή θέση

• 20:56
    62'
    Αλλαγή για τον Άρη

Μέσα ο Ματέο Γκαρσία, έξω ο Σίλβα

• 20:51
    60'

Μέσα ο Μάνταλος, έξω ο Κρίστιτσιτς και μέσα ο Λιβάγια, έξω ο Μαχαίρας

• 20:44
    52'

Σουτ του Σάσα μπλοκάρει ο Αθανασιάδης

• 20:44
    47'
    Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Φοβερό σουτ του Ανσαριφάρντ έξω από την περιοχή, άου

• 20:12
    40'

Κόψιμο του Σιμόες προ του Μάνου, κόρνερ για τον Άρη

• 20:07

• 20:05

Πολύ μέτριο παιχνίδι ως τώρα, με καμία από τις δυο ομάδες να μη ρισκάρει. Η ΑΕΚ ισορρόπησε μετά το δυνατό ξεκίνημα του Άρη, αλλά θα κριθούν πολλά για την τύχη της από το αν ο Λάτσι θ' ανταποκριθεί μετά την αναγκαστική αλλαγή του Νεντελτσιάρου. Ο Άρης εμφανίζει το γνωστό του πρόβλημα και παρόλο που έχει την μπάλα και τη φτάνει έξω από την αντίπαλη περιοχή, δεν έχει τον επιθετικό-σημείο αναφοράς για ν' απειλήσει.

• 20:04

Νευρικό παιχνίδι με πολλά λάθη κι από τους δύο. Δεν πλήρωσε το λάθος του Λόπες η ΑΕΚ. Καλύτερο τελείωμα χρειαζόταν ο Ανσαριφάρντ στο 21' μετά την ωραία ατομική του Γκαρσία. Χρειάζεται περισσότερη ψυχραιμία από τους μέσους της Ένωσης στις μεταβιβάσεις

• 20:04
    30'

Κίτρινη στον Κρίστιτσιτς για φάουλ στον Μάνο

• 20:00
    28'

Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, σωστά βγήκε μακριά από την εστία του ο Αθανασιάδης και καθάρισε προ του Μάνου

• 19:54
    21'

Ωραία προσπάθεια του Λιβάι, άδειασε τον Σάκιτς έκανε σέντρα στον Ανσαριφάρντ, αλλά ο Ιρανός ανενόχλητος κάνει χλιαρή κεφαλιά και μπλοκάρει ο Μπουσέ

• 19:51
    19'

Στο έδαφος ο Νεντελτσιάρου, δείχνει να πονάει, ζητάει φορείο

• 19:48

Συμπληρώθηκε το 10λεπτο. Η ΑΕΚ δεν έχει περάσει ακόμα το κέντρο. Ζήτημα είναι αν έχουμε δει τον Μπουσέ μία φορά ως τώρα σε πλάνο

• 19:48
    8'
    Φάση για τον Άρη

Λάθος γύρισμα του Λόπες στον Αθανασιάδη, κλέβει ο Μάνος αλλά δεν πλασάρει σωστά

• 19:36
    5'

Κάθετη του Σάσα στην περιοχή για τον Γκάμα, κόβει ο Λόπες

• 19:34
    1'

Ξεκίνησε το παιχνίδι

• 19:29

Βγαίνουν οι παίκτες των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο

• 19:23

Έχουν επιστρέψει στα αποδυτήρια οι παίκτες των δύο ομάδων. Σε λιγότερα από δέκα λεπτά ξεκινάει το ματς.

• 19:09

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κροάτης Ιβάν Μπέμπεκ

• 19:09
    ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ):

Αθανασιάδης, Λόπες, Νεντελτσιάρου, Σβάρνας, Μπακάκης, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος, Μαχαίρας, Λιβάι Γκαρσία, Ανσαριφάρντ

Στον πάγκο για την ΑΕΚ: Τσιντώτας, Λάτσι, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Σάκχοφ, Λιβάια, Αλμπάνης, Τάνκοβιτς και Ολιβέιρα.

• 19:09
    Άρης (Άκης Μάντζιος):

Μπουσέ, Σάκιτς, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Σάσα, Ματίγια, Μαντσίνι, Γκάμα, Σίλβα, Μάνος

Στον πάγκο για τον Άρη: Σιαμπάνης, Λόπεθ, Δεληζήσης, Ματέο Γκαρσία, Γκάνεα, Τζέγκο, Ιωάννου, Κάτσε και Μπαγκαλιάνης

• 19:08

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...

• 19:08

Η ΑΕΚ δεν έχει χάσει τα έξι τελευταία μεταξύ τους, τέσσερα από αυτά για το πρωτάθλημα. Η τελευταία νίκη του Άρη ήταν στις 2 Μαρτίου 2019, 2-0 στην έδρα του (32’ σουτ Λάρσον, 69’ σουτ Ρόουζ).

• 19:08

Η ΑΕΚ δεν δέχτηκε γκολ στα δύο τελευταία παιχνίδια αφού είχε δεχτεί γκολ και στα οκτώ προηγούμενα. Έχει δεχτεί 11 γκολ στα επτά τελευταία, ενώ είχε δεχτεί πέντε στα οκτώ πρώτα. Έχει σκοράρει στα 11 από τα 12 τελευταία, με μοναδική εξαίρεση το 3-0 από τον Ολυμπιακό στις 3 Ιανουαρίου

• 19:08

Η ομάδα του Μάντζιου μάλιστα έχει τη δεύτερη καλύτερη άμυνα μετά τον Ολυμπιακό. Έχει κρατήσει το «μηδέν» σε δέκα από τα 15 παιχνίδια του. Τα εννέα τελευταία νικηφόρα και το πρόσφατο 0-0 στα Γιάννινα. Έχει δεχτεί επτά γκολ στο πρώτο ημίχρονο και δύο στο δεύτερο.

• 19:08

Ο Άρης δεν νίκησε σε τρία από τα έξι τελευταία παιχνίδια, ενώ από τα πρώτα εννέα δεν είχε κερδίσει μόνο τα δύο. Έχει δύο ήττες στα οκτώ τελευταία, ενώ δεν είχε καμία στα επτά πρώτα. Έχει χάσει μόνο από δύο ομάδες, την πρώτη ομάδα της βαθμολογίας, τον Ολυμπιακό, και την τελευταία, τη Λαμία!

• 19:08

Η ομάδα του Μάντζιου προέρχεται από την ισοπαλία 0-0 με τον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ η ΑΕΚ από τη δύσκολη νίκη 1-0 απέναντι στη Λαμία

• 19:08

Ο Άρης βρίσκεται στη 2η θέση με 33 βαθμούς και θέλει να αποδείξει για ακόμα μια φορά ότι φέτος είναι η χρονιά του. Η ΑΕΚ με 30 βαθμούς θέλει τη νίκη για να ξεπεράσει τον ΠΑΟΚ και να βρεθεί στην 2η θέση της βαθμολογίας.