LIVE: Λαμία-Ολυμπιακός 0-4 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Λαμία-Ολυμπιακός (17:15, ΕΡΤ Sports & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 12/01/20 - 19:32

Έκανε το καθήκον του και... περιμένει. Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 4-0 της Λαμίας σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Super League, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιουσέφ Ελ-Αραμπί που σημείωσε τρία τέρματα, φτάνοντας στα 13 στο φετινό πρωτάθλημα!

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς σημείωσε την έκτη διαδοχική νίκη της, ξέφυγε τέσσερις βαθμούς από τον ΠΑΟΚ και περιμένει κάποιο... δώρο από την ΑΕΚ στην «αετομαχία» της Τούμπας. Από την άλλη, αυτή ήταν η πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα για την ομάδα του Άκη Μάντζιου που κατέρρευσε μετά την αποβολή του Βασίλη Πλιάτσικα.

Λαμία
Λαμία
0-4
  • 19:14

Ο Ολυμπιακός επικρατεί άνετα με 4-0 της Λαμίας εκτός έδρας και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

• 19:13
    89'
    Δοκάρι για τη Λαμία

Γύρισμα του Ρόμανιτς, μετά από κακή συνεννόηση Σα και Σεμέδο, η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Πορτογάλου τερματοφύλακα

• 19:03
    87'
    Αλλαγή για τη Λαμία

Βλαχομήτρος αντί Μπαχανάκ

• 19:00
    81'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Ο Μασούρας δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, αλλά ο Ελ Αραμπί από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

• 18:59
    77'

Μπουλούλης αντί Τιρόνε

• 18:47
    70'
    ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στην αντίπερα όχθη ο Θεοδωρόπουλος

• 18:46
    Με 10 η Λαμία!

Αποβολή για τον Πλιάτσικα, με δεύτερη κίτρινη!

• 18:46
    68'

Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Σκληρό τάκλιν του Πλιάτσικα στον Τσιμίκα μέσα στην περιοχή!

• 18:46
    64'
    Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Λοβέρα αντί Μπενζιά

• 18:36
    60'

Άστοχο σουτ του Μπενζιά λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία

• 18:31
    51'

Λάθος γύρισμα του Βάντερσον προς τα πίσω, ο Ελ Αραμπί (12ο γκολ στο πρωτάθλημα) έγινε κάτοχος της μπάλας, κέρδισε την κόντρα από τον Πλιάτσικα μέσα στην περιοχή και με το αριστερό εκτέλεσε τον Θεοδωρόπουλο

• 18:24
    48'
    Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Μπενζιά γύρισε για τον αμαρκάριστο Βαλμπουενά, που με συρτό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Θεοδωρόπουλο, που ήταν σε ετοιμότητα

• 18:24
    47'

Κίτρινη ο Σεμέδο, που σταμάτησε αντεπίθεση της Λαμίας με τον Ρόμανιτς

• 18:24
    46'

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

• 18:14
    Ημίχρονο στο ματς

Το γκολ του Ελ Αραμπί με κεφαλιά (έπειτα από ωραία κίνηση) στο 40' χωρίζει εδώ και λίγα λεπτά τις δύο ομάδες. Ανώτεροι οι ερυθρόλευκοι, που είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μπουχαλάκη στο 21' και δοκάρι με τον Μπα στο 33'. Πολύ παθητικός ο ρόλος των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος

• 18:14
    40'

Σέντρα του Βαλμαπουενά λίγο έξω από την περιοχή, καρφωτή κεφαλιά του Ελ Αραμπί (που πρόλαβε τον Αντέτζο) και η μπάλα στα δίχτυα

• 17:57
    33'
    Δοκάρι για τον Ολυμπιακό!

Σκαστή κεφαλιά του Μπα έπειτα από κόρνερ του Βαλμπουενά και η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Θεοδωρόπουλου

• 17:56
    32'

Σκληρό φάουλ στον Ελ Αραμπί, κίτρινη στον Πλιάτσικα

• 17:50
    31'
    Ευκαιρία για τη Λαμία.

Κακό διώξιμο του Καμαρά, δυνατό σουτ του Δημούτσου, που έστειλε την μπάλα λίγο έξω

• 17:50

Είναι και δύσκολος ο αγωνιστικός χώρος στο ΔΑΚ. Είναι αρκετά βαρύς λόγω της βροχής

• 17:40
    21'
    Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!

Καλή κυκλοφορία της μπάλας (με ένα-δύο του Μπουχαλάκη με τον Βαλμπουενά), που έφτασε στον Μπουχαλάκη, ο οποίος αστόχησε με συρτό σουτ από πολύ καλή θέση, στέλνοντάς τη λίγο δίπλα από το αριστερό του Θεοδωρόπουλου

• 17:39
    19'

Απειλεί ο Ολυμπιακός, γεμάτο σουτ του Ελ Αραμπί και διώχνει ο Θεοδωρόπουλος που ήταν σε ετοιμότητα

• 17:37
    16'

Διώχνει ο Μπα σε κόρνερ, σε επικίνδυνη επίθεση της Λαμίας

• 17:32
    14'

Σουτ του Γκασπάρ, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Λαμίας

• 17:30

Η αναμέτρηση είναι sold out και στο γήπεδο βρίσκονται 1000 οπαδοί των φιλοξενούμενων

• 17:25
    5'
    Πρώτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!

Κεφαλιά του Σεμέδο μετά από κόρνερ, διώχνει ο Θεοδωρόπουλος

• 17:18
    1'

Έναρξη στο ματς!

• 17:17

Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο

• 17:16

Εκτός οι τραυματίες Ποντένσε, Γκιγέρμε, Μπρούνο, Σουντανί και ο Φορτούνης από τον Ολυμπιακό, αλλά και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, που ταλαιπωρείται από ίωση

• 17:11
    Δείτε τα highlights της αναμέτρησης του α' γύρου
  • 17:10

Το πρώτο παιχνίδι είχε λήξει 2-0 υπέρ του Ολυμπιακού στο Φάληρο. Με γκολ των Σουντανί (61') και Ελ Αραμπί (70')

• 17:05

Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης Βοηθοί: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ, Μιχαήλ Καρσιώτης 4ος Διαιτητής: Γεώργιος Βρέσκας - VAR: Αθανάσιος Σέζος AVAR: Χρήστος Τζιότζιος

• 17:00
    Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς)

Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Ελαμπντελαουί, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μπενζιά, Μασούρας, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Αλέν, Γκερέρο, Ελαμπντελαουί, Λοβέρα, Κούτρης, Μεριά, Χριστοδουλόπουλος

• 17:00
    Λαμία (Άκης Μάντζιος)

Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Βύντρα, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Μπαχανάκ, Τιρόνε, Βασιλογιάννης, Καραμάνος

Στον πάγκο των γηπεδούχων: Καχριμάν, Ασίγκμπα, Σάλιακας, Τζανετόπουλος, Βλαχομήτρος, Καραγιάννης, Μπουλούλης

• 16:59

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων

• 16:59

Οι Πειραιώτες αναζητούν τη νίκη που θα τους κρατήσει μόνους πρώτους στην κορυφή του πρωταθλήματος, αναμένοντας επιπλέον και ένα ευνοϊκό αποτέλεσμα στο ντέρμπι του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ.

• 16:59

Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 17:15, θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το ΕΡΤSports