LIVE: Ολυμπιακός-ΑΕΚ (19:30, Novasports 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 04/02/18 - 21:30

Το ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, κρίνει πολλά καθώς όποια από τις δύο ομάδες επικρατήσει, αποκτά προβάδισμα στην κούρσα του πρωταθλήματος έναντι της άλλης.

Εάν νικήσει ο Ολυμπιακός, που έχει με το μέρος του και την εντυπωσιακή παράδοση στο πρόσφατο παρελθόν, θα αποσπασθεί τέσσερις βαθμούς από την ΑΕΚ.

Αντιθέτως με νίκη του ο "Δικέφαλος", θ΄ αφήσει τους «ερυθρόλευκους» σε απόσταση δύο βαθμών. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο ντέρμπι, ευνοημένος είναι ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε στα Ιωάννινα του ΠΑΣ, καθώς θα αποκτήσει πλεονέκτημα τριών βαθμών από τον πρωταθλητή και τεσσάρων από την Ενωση.

1-2
ΑΕΚ
ΑΕΚ
  • 21:30

Η ΑΕΚ έφερε τούμπα το ντέρμπι και με τεράστια ανατροπή στα τελευταία λεπτά έφυγε με το "διπλό" 1-2 από την έδρα του Ολυμπιακού!

• 21:30
    90'

Τέλος του αγώνα. Έξαλλοι οι πανηγυρισμοί από την ΑΕΚ. Όλοι πάνε πάνω στον Τσιντώτα.

• 21:29

Αποβλήθηκε ο Μποτία με δεύτερη κίτρινη, αφού έσπρωξε τον Παπαπέτρου ζητώντας επιθετικό φάουλ.

• 21:29

Ο Γκάλο γυρνάει την μπάλα από τα αριστερά, ο Γιακουμάκης βγαίνει μπροστά απ' τον Μποτία και την στέλνει στα δίχτυα.

• 21:29

ΓΚΟΟΟΟΛ 1-2 Η ΑΕΚ!

• 21:26
    92'

Ο Ομάρ μπήκε στην περιοχή, δοκίμασε σουτ, η μπάλα κόντραρε και μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

• 21:26

Ζητάει χέρι και πέναλτι ο Ανσαριφάρντ μετά από σουτ του στην περιοχή.

• 21:25
    90'

Πέντε λεπτά έξτρα χρόνος.

• 21:25

Φωτοβολίδα στο κέντρο του γηπέδου. Διακοπή στο ματς.

• 21:23

Ο Γιακουμάκης πάει να πιάσει ψαλίδι, η μπάλα έμεινε στην περιοχή και ο Τσιγκρίνσκι με δυνατό σουτ το οποίο κόντραρε στον Σισέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

• 21:21
    87'

ΓΚΟΟΟΛ 1-1 Η ΑΕΚ!

• 21:21
    86'

Ωραία ενέργεια του Φορτούνη, όμως ο Τσιντώντας μπλόκαρε εύκολα το μακρινό σκάψιμο που επιχείρησε.

• 21:19
    85'

Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γιακουμάκης αντί του Μπακασέτα.

• 21:19
    83'

Κίτρινη κάρτα στον Ανσαριφάρντ καθώς έβγαλε τη φανέλα του στον πανηγυρισμό.

• 21:16

Μετά από εκτέλεση κόρνερ οι αμυντικοί της ΑΕΚ δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα από την περιοχή, με τον Ανσαριφάρντ να παίρνει το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

• 21:15
    81'

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!

• 21:15
    80'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Μετά τις κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Μάριν που έκανε το πλασέ αλλά ο Τσιντώτας έκανε μεγάλη επέμβαση!

• 21:13
    79'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Μάριν, έξω ο Πάρντο.

• 21:12
    78'

Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Ανσαριφάρντ.

• 21:10
    76'

Κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη που πήγε πολύ δυνατά στον Φορτούνη.

• 21:10
    74'

Κίτρινη κάρτα στον Μασούντ καθώς ήταν πολύ κοντά στο κόρνερ και δεν επέτρεπε στον Φορτούνη να το εκτελέσει.

• 21:06
    72'

Αλλαγή για την ΑΕΚ. Γαλανόπουλος αντί Κονέ.

• 21:05
    70'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ταχτσίδης στη θέση του Ζιλέ.

• 21:05
    69'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κονέ, ο Ζιλέ έπιασε την κεφαλιά προς τα πίσω θέλοντας να διώξει. Ο Μασούντ επωφελήθηκε και έκανε την διαγώνια κεφαλιά με τον Σισέ να σώζει την εστία του Ολυμπιακού, διώχνοντας την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή!

• 21:00
    66'

Ο Κούτρης έκανε την σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τσιντώτα.

• 20:56
    62'

Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Λιβάγια, έξω ο Αραούχο.

• 20:55
    60'

Συμπληρώθηκε μία ώρα στην αναμέτρηση. Παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ.

• 20:53
    59'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ανσαριφάρντ στη θέση του Οτζίτζα.

• 20:53
    58'

Κεφαλιά Αραούχο και μπλοκάρει ο Προτό. Η σέντρα από τον Μπακάκη. Ο Αραούχο σηκώθηκε μόνος του στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού.

• 20:51

Έτοιμος ο Ανσαριφάρντ, θα αποτελέσει σε λίγο την πρώτη αλλαγή του αγώνα.

• 20:45
    49'

Υπόδειξη οφσάιντ στον Μιραλάς, σωστή.

• 20:41
    45'

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

• 20:21
    45'

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Ολυμπιακός και ΑΕΚ πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν το ματς, χωρίς σκορ (0-0). Κακό α' μέρος.

• 20:17
    43'

Σταματάει επίθεση Ολυμπιακού για υπόδειξη φάουλ στον Βράνιες.

• 20:16
    40'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μετά από γέμισμα του Κούτρη και κακή απομάκρυνση του Μπακάκη, η μπάλα έφτασε στον Πάρντο που έκανε το φαλτσαριστό πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά ο Τσιντώτας με ωραία επέμβαση κράτησε το μηδέν!

• 20:11
    38'

Κίτρινη στον Ρομαό για χτύπημα στον Μασούντ.

• 20:10
    33'

Φάουλ του Μασούντ στον Κούτρη. Ο Μασούντ διαμαρτύρεται στον 4ο.

• 20:06
    32'

Παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ μετά από 32 λεπτά παιχνιδιού.

• 20:04
    29'

Κίτρινη στον Μποτία για φάουλ και χτύπημα στον Αραούχο.

• 20:02
    28'

Κάρτα ο Σιμόες για φάουλ στον Οφόε.

• 19:59
    25'

Μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Πάρντο ο Τσιντώτας. Σουτ που έγινε από πλάγια θέση.

• 19:57
    25'

Πολλές μονομαχίες ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων και φάουλ εκατέρωθεν.

• 19:51
    18'

Φωνές για πέναλτι πάνω στον Μποτία.

• 19:49
    16'

Ο Γκάλο έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Αραούχο προσπάθησε να πιάσει το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μποτία και στη συνέχεια ο Γκάλο υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.

• 19:47
    12'

Ο Παπαπέτρου κάνει έντονες παρατηρήσεις στον Χιμένεθ.

• 19:45

Τίποτα το ιδιαίτερο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με το 0-0 να παραμένει ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ.

• 19:44
    11'

Φάουλ που δίνεται υπέρ του Φορτούνη.

• 19:41
    8'

Πίεση ψηλά και οι 2 ομάδες.

• 19:40
    3'

Συστάσεις στον Βράνιες από τον διαιτητή.

• 19:37
    2'

Κάθετη του Φορτούνη προς τον Μιραλάς, ήταν πιο δυνατή απ' ότι έπρεπε και η μπάλα κατέληξε κατευθείαν στην αγκαλιά του Τσιντώτα.

• 19:37
    1'

Σέντρα στην αναμέτρηση!

• 17:54

Να τονίσουμε, πως η "ερυθρόλευκη" ΠΑΕ, ενημέρωσε λίγο πριν το ντέρμπι πως δεν θα υπάρχουν εισιτήρια για διάθεση για το παιχνίδι με την ΑΕΚ!

• 17:53

Ένταση υπήρξε, πριν από λίγη ώρα έξω από το "Γ. Καραϊσκάκης". Πιο συγκεκριμένα είχαμε επεισόδια ανάμεσα στην αστυνομία και τους οπαδούς του Ολυμπιακού. Επεισόδια που κράτησαν για περίπου 5-10 λεπτά μέχρι να εκτονωθεί η κατάσταση.

• 17:51

Η σέντρα του παιχνιδιού, είναι προγραμματισμένη για τις 19:30, με τηλεοπτική κάλυψη από το Novasports 1HD.