LIVE: Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Ολυμπιακός-ΑΕΚ (19:30, Novasports 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 17/02/19 - 21:36

Ένας εκπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο Ολυμπιακός, έφτασε σε εμφατική νίκη με 4-1 επί της ΑΕΚ στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα, καθώς ανέβασε τη διαφορά από την Ένωση στους 8 βαθμούς. Η ΑΕΚ προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Πόνσε, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τέσσερα γκολ στην επανάληψη, σκοράροντας με τους Καμαρά (50΄), Φορτούνη (72΄, 87΄) και Χασάν (83΄).

4-1
ΑΕΚ
ΑΕΚ
  • 21:29
    93'

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο β' μέρος και διαλύει την ΑΕΚ με 4-1!

• 21:27
    90'

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

• 21:23
    88'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Ο Φορτούνης τσίμπησε την μπάλα, πέρασε και τον Μπάρκα και πλάσαρε στο κενό τέρμα για το 4-1

• 21:23
    81'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Ο Ποντένσε έκανε εξαιρετικό κοντρόλ από δεξιά (έπειτα από μακρινή μπαλιά) και μοίρασε για τον Χασάν που εκτέλεσε τον Μπάρκα, ο οποίος βρήκε την μπάλα δίχως να αποσοβήσει το τέρμα

• 21:09
    72'

Ο Φορτούνης κάνει ατομική ενέργεια, μπαίνει στην περιοχή και με άπιαστο σουτ δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπάρκα!

• 21:05
    68'
    Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Γκερέρο αντί Χριστοδουλόπουλου

• 20:58
    60'

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε γρήγορα και φαίνεται να έχει ψυχολογία στα πόδια του.

• 20:54
    57'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Μπακασέτας αντί Κλωναρίδη

• 20:48

Έχει μπει πολύ δυνατά ο Ολυμπιακός στην επανάληψη

• 20:46
    50'

Πολύ ωραίο σουτ του Καμαρά από το ύψος της περιοχής, δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπάρκα!

• 20:45
    48'

Έφυγαν τρεις με δύο της ΑΕΚ στην αντεπίθεση, ο Πόνσε άργησε να δώσει στον Κλωναρίδη, χάλασε η επίθεση.

• 20:44
    46'

Ξεκίνησε το β' μέρος

• 20:39

Βάζει Λάζαρο και Τοροσίδη ο Μαρτίνς στο 46'.

• 20:39

Στο γήπεδο οι 2 ομάδες. Ακούγεται χειροκρότημα από μερίδα των φιλάθλων.

• 20:26

Πολύ έντονες αποδοκιμασίες στο γήπεδο από τον κόσμο, χωρίς να γίνεται κατανοητό προς ποιον είναι αυτές

• 20:26
    45'
    Α' ημίχρονο

H AEΚ προηγείται με το γκολ του Πόνσε στο 3', μετά τα πρώτα 45', στο "Γ. Καραϊσκάκης"

• 20:15

Κάκιστη η άμυνα του Ολυμπιακου και με πολλά λάθη.

• 20:15
    37'

Παρά λίγο ο Σισέ να βάλει το αυτογκόλ της χρονιάς! Έκανε κεφαλιά προς τα πίσω που ανάγκασε τον Σα να κάνει πολύ δύσκολη επέμβαση! Ο Πορτογάλος σώζει για τρίτη φορά τον Ολυμπιακό

• 20:07

Ο Ολυμπιακό δείχνει να μην έχει αγωνιστική ηρεμία. Καλή διαχείριση του 1-0 η ΑΕΚ.

• 20:03
    26'
    Ακόμα μια μεγάλη φάση για την ΑΕΚ!

Τρομερή επέμβαση του Σα τώρα σε βολ πλανέ του Πόνσε!

• 20:02
    25'
    Σπουδαία φάση για την ΑΕΚ!

Ο Μάνταλος βρέθηκε απέναντι στον Σα όμως ο Πορτογάλος νίκησε τον αρχηγό της ΑΕΚ, για το 0-2!

• 20:02
    23'
    Νέα φάση για τον Ολυμπιακό

Ολέθριο λάθος του Τσόσιτς, ο Χασάν κλέβει από δεξιά στον Φορτούνη, αλλά στέλνει την μπάλα λίγο πιο πίσω με τον Φορτούνη να στέλνει την μπάλα άουτ.

• 19:58
    18'
    Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό!

Πολύ ωραία σέντρα του Φορτούνη, ο Ζιλ Ντίας προ του Μπάρκα κάνει την κεφαλιά άουτ

• 19:54

Κάθε φορά που η ΑΕΚ βγαίνει μπροστά οι αμυντικοί του Ολυμπιακού δείχνουν μία αστάθεια

• 19:50
    14'

Ο Ολυμπιακός ψάχνει διαδρόμους, δεν βρίσκει για την ώρα

• 19:44
    5'

Προσπαθεί να πάρει το κέντρο ο Ολυμπιακός. Διπλό το λάθος στη φάση του γκολ της ΑΕΚ, πρώτα από Βούκοβιτς και στο φινάλε από Σα

• 19:41
    3'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ βρήκε κόντρα επίθεση με τον Κλωναρίδη να κλέβει την πάσα του Βούκοβιτς και να φεύγει από δεξιά, ο Σα κάνει ασταθή επέμβαση και ο Πόνσε με το 14ο γκολ του ανοίγει το σκορ!

• 19:38
    1'

Ξεκίνησε το ντέρμπι

• 19:33

Τεράστιο πανό στη Θύρα 7 που αναφέρει: "No pyro, no party". Καθυστερεί η σέντρα, μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα

• 19:29

Τώρα η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

• 19:22

Εχουν αποσυρθεί οι δύο ομάδες και ετοιμάζονται για την επίσημη είσοδο

• 19:00

Βγήκαν για προθέρμανση, πρώτα ο Ολυμπιακός και με διαφορά δύο λεπτών μετά η ΑΕΚ. Έντονες οι αποδοκιμασίες για τους φιλοξενούμενους

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα - Μεριά, Σισέ, Βούκοβιτς, Τσιμίκας - Γκιγέρμε, Καμαρά - Ποντένσε, Ζιλ Ντίας, Φορτούνης - Χάσαν

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσόσιτς, Σιμόες, Άλεφ, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Λιβάια, Πόνσε

• 18:48

Μετά την άφιξη της ΑΕΚ υπήρξε λεκτική αντιπαράθεση μεταξύ Δημητριάδη και Καραπαπά και γιούχα από τον κόσμο στους παίκτες των φιλοξενούμενων.

• 18:48

Ο Στίλερ είχε σφυρίξει πρόσφατα τον αγώνα της Ελλάδας με την Ουγγαρία (1-0) για το Nations League. Τη σεζόν 2017-2018 είχε σφυρίξει το Γιουβέντους - Ολυμπιακός 2-0 για τους ομίλους του Champions League και τη σεζόν 2016-2017 το Ολυμπιακός - Αστάνα (4-1) για τους ομίλους του Europa League. Βοηθοί του Στίλερ στο Καραϊσκάκη θα είναι οι Ματίας Γιόλενμπεκ και Κρίστιαν Γκίτελμαν, ενώ τέταρτος ορίστηκε ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος.

• 18:48

H ΚΕΔ όρισε τον 37χρονο Τόμπιας Στίλερ από την Γερμανία για το ντέρμπι. Ο 37χρονος Στίλερ είναι διαιτητής πρώτης κατηγορίας. Ανήκει στις τάξεις της FIFA από το 2014, ενώ σφυρίζει αγώνες της Bundesliga από το 2012.