LIVE: ΠΑΟΚ-Μπεσίκτας 3-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: ΠΑΟΚ-Μπεσίκτας (21:00, OPEN TV & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 25/08/20 - 23:23

Ούτε το άδειο γήπεδο, ούτε η έντονη βροχή, που άρχισε να πέφτει λίγο πριν από τη σέντρα, έβαλαν απόψε... φρένο στον ΠΑΟΚ, στην Τούμπα, στη νοκ άουτ αναμέτρηση, για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, απέναντι στην Μπεσίκτας.

Ο «Δικέφαλος», έχοντας ένταση, αποφασιστικότητα, ενθουσιασμό, ενέργεια, από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Τζόλη, υπέταξε την τουρκική ομάδα με 3-1 και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο της κορυφαίας, σε επίπεδο συλλόγων, ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Επίτευγμα που του εξασφαλίζει, παράλληλα, εφόσον δεν προχωρήσει περισσότερο στο Champions League, θέση τους ομίλους του Europa League.

Ο Τζόλης έστειλε δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα (7’, 24’) και μετά από δική του ασίστ, το ίδιο έπραξε και ο Δημήτρης Πέλκας (30’). Σκόρερ για την Μπεσίκτας ήταν ο Κάιλ Λάριν στο 37’ λεπτό. Στο 41’ λεπτό ο ΠΑΟΚ έχασε πέναλτι με τον Τσούμπα Ακπομ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν δραστήριος στην εστία της Μπεσίκτας από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και κατάφερε να πετύχει το στόχο του ένα εξάλεπτο αργότερα. Στο 7’ λεπτό ο Τζόλης, μετά από ασίστ του Γιαννούλη, άνοιξε το σκορ και έτρεξε , με την επίτευξη του τέρματος, να αγκαλιάσει τον Αμπέλ Φερέιρα που τον εμπιστεύτηκε για την ενδεκάδα στο ματς.

Στο 24’ λεπτό ο Ακπομ τροφοδότησε εξαιρετικά, όπως το έκανε νωρίτερα ο Γιαννούλης, τον 18χρονο επιθετικό και Τζόλης διπλασίασε τα δικά του τέρματα και του ΠΑΟΚ. Στο 30’ λεπτό ο Τζόλης «σέρβιρε», από τα πλάγια, στον Πέλκα και τελευταίος «έγραψε» το 3-0.

Η Μπεσίκτας «απάντησε» με γκολ του Λάριν στο 37’ λεπτό, μειώνοντας σε 3-1 και ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να σκοράρει εκ νέου, καθώς ο Ακπομ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 41’ (σ.σ. απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Τούρκων).

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΟ GOOGLE NEWS ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Σε χαμηλότερο τέμπο, σε σχέση με το πρώτο, κινήθηκε το δεύτερο ημίχρονο. Αμφότερες οι ομάδες φάνηκαν απειλητικές, σε δυο-τρεις περιπτώσεις, μπροστά στις δύο εστίες, τόσο ο Ζίφκοβιτς, όσο και ο Ερσίν Ντεστανόγλου έδειξαν καλά αντανακλαστικά σε αυτές, με συνέπεια να μη διαφοροποιηθεί το σκορ.

*Θλάση υπέστη ο Ροντρίγκο Σοάρες και χρειάστηκε να γίνει αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ στο 44’ λεπτό του αγώνα.

*Στο κέντρο του γηπέδου μαζεύτηκαν οι ομάδες και οι διαιτητές, πριν τη σέντρα για το ματς και χειροκρότησαν όσους βρίσκονται, ανά τον κόσμο, στην πρώτη γραμμή για τη μάχη κατά του κορονοϊού.

*Αποβλήθηκε, στο 60’ λεπτό, από τον πάγκο της Μπεσίκτας, βοηθός του Σεργκέν Γιαλτσίν.

Διαιτητής: Ντανιέλε Ντοβέρι (Ιταλία)

Κίτρινες: Μιχαηλίδης, Ινγκασον, Ελ Καντουρί, Πέλκας /Ν’ Σακάλα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίφκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ροντρίγκο (44’ λ.τρ. Λημνιός), Γιαννούλης, Τζόλης (84’ Ζαμπά), Πέλκας (76’ Εσίτι), Άκπομ.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σεργκέν Γιαλτσίν): Ερσίν Ντεστανόγλου, Λενς, Βίντα, Σίλβα, Ν’ Σακάλα (82’ Ουμούτ), Χάτσινσον, Ουισάλ, Μπόιντ (46’Οζγιακούπ), Μενσά (69’ Τοκόζ) , Ενκούντου, Λάριν.

• 22:58

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ με 3-1 επί της Μπεσίκτας, με την οποία προκρίνεται στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League και εξασφαλίζει τους ομίλους του Europa.

• 22:33
    67'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σουτ του Τζόλη μέσα από την περιοχή, έπεσε στη γωνία του ο Ερσίν και απέκρουσε

• 21:48
    45'
    Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

Δυο γκολ για τον ΠΑΟΚ ο νεαρός Τζόλης και ένα ο Πέλκας. Ο Δικέφαλος έχασε και μεγάλη ευκαιρία να γράψει το 4-1, ωστόσο ο Άκπομ δεν κατάφερε να κερδίσει στο πέναλτι που κέρδισε τον Ντεστάνογλου.

• 21:42
    44'
    Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ

Ο Λημνιός στη θέση του Ροντρίγκο που αποχώρησε τραυματίας.

• 21:42

Μικρή διακοπή στο ματς, στο έδαφος ο Ροντρίγκο

• 21:42

Τρελός ρυθμός στον αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να χάνει... χρυσή ευκαιρία να κάνει το 4-1 από το πέναλτι.

• 21:39

Το πέναλτι το εκτέλεσε ο Άκπομ, ο οποίος σημάδεψε την αριστερή γωνία, με τον πορτιέρε της τουρκικής ομάδας να τον κερδίζει.

• 21:39

Απέκρουσε ο πορτιέρε της Μπεσίκτας, παραμένει το 3-1.

• 21:39
    40'
    Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ!

Ο Άκπομ θα κερδίσει το πέναλτι για τον ΠΑΟΚ μετά από μαρκάρισμα του Σίλβα Σόουζα!

• 21:38
    38'

Φάουλ σε καλό σημείο τώρα για την Μπεσίκτας, απομακρύνουν του ΠΑΟΚ

• 21:36
    37'
    Γκολ, μειώνει η Μπεσίκτας

Ο Λαρίν θα κάνει την προβολή, μετά από σέντρα του Λενς.

• 21:29
    30'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ Ο ΠΑΟΚ!

Κάθετη Άκπομ στον Τζόλη, αυτός γυρίζει στον Πέλκα που σε κενή εστία δεν έχει πρόβλημα να συνεχίσει το πάρτι επί των Τούρκων.

• 21:24
    24'
    ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ!

Μπαλιά του Πέλκα στον Άκπομ, τέλειο γύρισμα του τελευταίου στον Τζόλη και με άψογο τελείωμα κάνει το 2-0

• 21:22
    23'

Εκτέλεση φάουλ του Λενς, καμία ανησυχία για τον Ζίβκοβιτς

• 21:22
    22'

Κίτρινη κάρτα στον Γιάννη Μιχαηλίδη

• 21:14
    15'

Σέντρα του Ίνγκασον από δεξιά, κεφαλιά του Πέλκα από το σημείο του πέναλτι, μπλοκάρει εύκολα ο Ντεστάνογλου.

• 21:13
    12'

Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Πέλκα, στην αγκαλιά του Ντεστάνογλου η μπάλα.

• 21:12
    12'

Κίτρινη κάρτα στον Ν' Σακαλά για φάουλ στον Πέλκα.

• 21:09
    10'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μενσά, κοντράρει η μπάλα στο τείχος και καταλήγει κόρνερ.

• 21:09
    7'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!

Ο Σβαμπ βγάζει πολύ ωραία κάθετη πάσα για τον Γιαννούλη, εκείνος «σπάει» τη μπάλα από αριστερά στον επερχόμενο Τζόλη που με ωραίο φαλτσαριστό σουτ ανοίγει νωρίς το σκορ για την ομάδα του!

• 21:05
    5'

Μακρινό σουτ από τον Ενκουντού, ψηλά άουτ η μπάλα.

• 21:03
    4'

Σουτ του Τζόλη, εντός περιοχής, είναι «χλιαρό» και καταλήγει στην αγκαλιά του Ντεστάνογλου.

• 20:59
    1'

Έναρξη του ματς, με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα.

• 20:58

Ενώ πέφτει βροχή στο γήπεδο της Τούμπας!

• 20:58

Οι καθιερωμένες χειραψίες τώρα ανάμεσα σε αρχηγούς και διαιτητές...

• 20:54

Αντίστροφη μέτρηση για τη σέντρα

• 20:34

Μόλις βγήκαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ για το καθιερωμένο ζέσταμα, αρκετά νωρίτερα η Μπεσίκτας.

• 20:34

Αξίζει δε να σημειωθεί πως σε αυτή τη φάση δεν υπάρχει VAR...

• 20:34

Μάλιστα, αν δεν πραγματοποιηθούν όλες οι αλλαγές στην κανονική διάρκεια, μπορούν να αξιοποιηθούν στην παράταση.

• 20:33

Τρεις αλλαγές και όχι πέντε δικαιούνται να κάνουν οι δύο ομάδες που θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στο β΄προκριματικό γύρο του Champions League και ακόμη μία στην παράταση!

• 20:33
    Μπεσίκτας:

Ντεστάνογλου, Ν' Σακαλά, Σίλβα Σόουζα, Βίντα, Λενς, Χούτσινσον, Γιουσάλ, Μπόϊντ, Μενσά, Ν' Κουντού, Λαρίν

Στον πάγκο: Γιουβαρουκάν, Ρόκο, Ναγίρ, Γιαλτσίν, Οζιακούπ, Τοκόζ, Γιλμάζ

• 20:32
    ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα):

Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Καντουρί, Σβαμπ, Ροντρίγκο, Γιαννούλης, Τζόλης, Πέλκας, Άκπομ

Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Εσίτι, Μπίσεσβαρ, Λημνιός, Ζαμπά και Σφιντέρσκι

• 20:31

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 20:31

Μπορεί το παιχνίδι να είναι στις 21:00 (OPEN TV) ωστόσο ο κόσμος του ΠΑΟΚ βρέθηκε νωρίτερα στο ξενοδοχείο της ομάδας, ώστε να εμψυχώσει τους παίκτες!