Με ανατροπή ο ΠΑΟΚ, 2-1 την ΑΕΚ (video)

Πηγή Φωτογραφίας: eurokinissi

Ενημερώθηκε: 11/05/16 - 23:38

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ, με 2-1, στην άδεια, λόγω τιμωρίας Τούμπα και ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα στην βαθμολογία των Playoffs της Σούπερ Λίγκας. Ο "δικέφαλος του Βορρά", γύρισε το ματς στο δέυτερο ημίχρονο, με την Ένωση να δείχνει αυτοκαταστροφικές τάσεις.

Μοιρασμένα ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, με τον Μάνταλο να βάζει για τα καλά φωτιά στο ντέρμπι, διότι άλλαξε την απόφασή του και πήρε πίσω το πέναλτυ που έδωσε στην ΑΕΚ, στο 16ο λεπτό.

Η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Στο 44ο λεπτό, ο Γιόχανσόν άνοιξε το σκορ, με τον Γλύκο να φέρει πολύ μεγάλη ευθύνη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο δέυτερο ημίχρονο και εκμεταλλεύτηκε τον συντηριτικό τρόπο παιχνιδιού της ΑΕΚ και ισοφάρισε το ματς με πολύ όμορφο σούτ του Γκάρι Ροντρίγκεζ στο 61ο λεπτό.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στη συνέχεια, έπεσε κατακόρυφα. Όμως ο Μυστακίδης, μετά από την πολύ όμορφη μπαλιά του Τζαβέλλα, με έξυπνη κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ στο 83ο λεπτό.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, οι παίχτες των δυο ομάδων πιάστηκαν στα χέρια για άγνωστη μέχρι στιγμής αιτία.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Κίτσιου, Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Πέλκας (67’ Κάτσε), Ζάιρο (82' Μυστακίδης), Ροντρίγκες, Αθανασιάδης

Στον πάγκο: Βελλίδης, Σκόνδρας, Χατζηισαΐας, Χαρίσης, Κοροβέσης

ΑΕΚ (Στέλιος Μανωλάς): Μπαρόχα, Γκάλο, Ντίντακ (58’ Σοϊλέδης), Κολοβέτσιος, Αρθο, Σιμόες, Γιόχανσον (87' Πέκχαρτ), Βάργκας (70’ Κορδέρο), Μπαρμπόσα, Αραβίδης, Τζεμπούρ

Στον πάγκο: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Μπουονανότε