Με το δεξί η Εθνική μας ομάδα!

LIVE: Ισλανδία-Ελλάδα 19-32 στο 15' (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 31/08/17 - 18:35

Στην πρεμιέρα της, στο Ευρωμπάσκετ του 2017, η Εθνική ομάδα μπάσκετ, "ξύπνησε" στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της Ισλανδίας με 90-61, ξεκινώντας με νίκη το... ταξίδι της, στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα, πήραν μια διαφορά των 19 πόντων, στην πρώτη περίοδο, όμως με συνεχόμενα λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στους Ισλανδούς να επιστρέψουν, κλείνοντας το ημίχρονο στο +4 (33-37).

Στο β' μέρος, η Εθνική μας, μπήκε αποφασισμένη να "καθαρίσει" το παιχνίδι και παίρνοντας και φοβερή ενέργεια και ώθηση από τον Θανάση Αντετοκούνμπο, πήρε την άνετη, τελικά, νίκη με 90-61.

Πρώτος σκόρερ, ήταν ο Παππάς που με 20 πόντους, έκανε ό, τι ήθελε τους Ισλανδούς, 17 έβαλε ο Πρίντεζης, 10 ο Παπανικολάου, από 9 οι Καλάθης και Θανάσης Αντετοκούνμπο. Το Σάββατο το δεύτερο ματς της Εθνικής, με αντίπαλο την δυνατή Σλοβενία.

Παρόντες περίπου 50 Έλληνες, κυρίως "Πελαργοί". Αναμένονται περισσότεροι το Σαββατοκύριακο για τους αγώνες με Γαλλία και Σλοβενία.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-37, 45-61, 61-90