Με τεσσάρα στον τελικό η Τσέλσι!

LIVE: Τσέλσι-Τότεναμ (19:15, Novasports 2HD)

Ενημερώθηκε: 22/04/17 - 21:39

Στο ιστορικό στάδιο "Γουέμπλεϊ" του Λονδίνου, η Τσέλσι μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι, επικράτησε με 4-2 της Τότεναμ και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, έπειτα από πέντε χρόνια!

Η ομάδα του Κόντε ξεκίνησε εκπληκτικά κι άνοιξε το σκορ με την εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν μόλις στο 5ο λεπτό. Η Τσέλσι μετά το γκολ έμεινε στην επίθεση, όμως ο Κέιν απάντησε από το πουθενά και με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Μετά την ισοφάριση η Τότεναμ ήταν καλύτερη όμως αυτοί που πήραν και πάλι το προβάδισμα ήταν οι "μπλε". Ο Μόουζες κέρδισε πέναλτι, για το οποίο φωνάζουν οι παίκτες του Ποκετίνο, με τον Γουίλιαν να ευστοχεί και να κάνει το 2-1 στο 41’.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και στο δεύτερο 45λεπτο. Η Τότεναμ μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και στο 52’ ο Άλι, που κινήθηκε άψογα στην πλάτη του Νταβίντ Λουίς, έφερε και πάλι το ματς στα ίσα. Τα "σπιρούνια" ήταν σταθερά στην επίθεση, την ώρα που οι "μπλε" απειλούσαν με αντεπιθέσεις.

Τελικά, η Τσέλσι ήταν αυτή που χαμογέλασε καθώς στο 75’ ο Αζάρ, ένα τέταρτο μετά την είσοδό του στο ματς, έκανε το 3-2. Οι παίκτες του Κόντε δεν αγχώθηκαν καν στο φινάλε αφού στο 80’ ο Μάτιτς με φοβερή σουτάρα έκανε το 4-2 και "σφράγισε" το εισιτήριο της ομάδας του.

Αύριο, Κυριακή στις 17.00 και πάλι στο "Γουέμπλεϊ" είναι προγραμματισμένος ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα στην Άρσεναλ και στην Μάντσεστερ Σίτι.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Τσέλσι (Αντόνιο Κόντε): Κουρτουά, Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Ακε, Γουίλιαμ, Μόουζες, Μάτιτς, Πέδρο, Καντέ, Μπατσουαγί

Tότεναμ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Βερτόνχεν, Αλντερβάιρελντ, Τρίπιερ, Ντεμπελέ, Γουανιάμα, Ερικσεν, Αλι, Ντάιερ, Σον, Κέιν