Μπασκόνια-Μπάγερν Μονάχου 68-76: Γερμανική απόδραση

Ενημερώθηκε: 17/10/23 - 23:44

Η Μπάγερν Μονάχου έπαιξε... ατσάλινη άμυνα στην 4η περίοδο (6π. παθητικό) του αγώνα με την Μπασκόνια, γύρισε τα εις βάρος της δεδομένα και πανηγύρισε την εκτός έδρας νίκη (76-68).

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο βρέθηκε μέχρι και στο -10 στο 28', αλλά δεν τα παράτησε, δικαιώθηκε και ανέβηκε στο 2-1 στην Euroleague. Οι Γερμανοί έπαιξαν «ατσάλινη» άμυνα στην 4η περίοδο και με ένα 12-2 επιμέρους σκορ επέστρεψαν στο ματς. Συνολικά, στο τελευταίο δεκάλεπτο το σύνολο του Λάσο δέχτηκε μόλις 6 πόντους, πήρε τον έλεγχο και κράτησε το «πάνω χέρι», για να πανηγυρίσει το διπλό και να ρίξει την Μπασκόνια στο 1-2.

Στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της regular season της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης η Μπάγερν κατέβασε 43 ριμπάουντ, ενώ είδε τον Κάρσεν Έντουαρντς να... εξιλεώνεται για την κακή εμφάνιση στο ΟΑΚΑ (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Διψήφιοι για τους νικητές ήταν και οι Σιλβέν Φρανσίσκο (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Νιλς Γκιφάι (11 πόντοι με 4/5 σουτ), με τον άστοχο Αντρέας Ομπστ (1/8 τρίποντα) να βάζει το μοναδικό σουτ του όταν η ομάδα του έπρεπε να ισοφαρίσει στο 35'.

Από την άλλη, ο Βάνια Μαρίνκοβιτς είχε 13 πόντους, αλλά με 4/13 σουτ, με τον Τάντας Σεντεκέρσκις να πραγματοποιεί άλλη μια «γεμάτη» εμφάνιση (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Δεν πήρε πολύ χρόνο ο Νίκος Ρογκαβόπουλος (7'), που είχε 0/1 δίποντο, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο