NBA: Έκαναν το πρώτο βήμα οι Bucks (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 16/05/19 - 13:35

Το πρώτο από τα τέσσερα βήματα που τους χωρίζουν από τους τελικούς του ΝΒΑ έκαναν οι Milwaukee Bucks νικώντας 108-100 τους Toronto Raptors στο Μιλγουόκι.

Τα «ελάφια» βρέθηκαν στο -13 στο πρώτο μέρος και κυνηγούσαν στο σκορ για τρία δωδεκάλεπτα, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν στο 1-0 και τα ξημερώματα του Σαββάτου (3:30) θα προσπαθήσουν να υπερασπιστούν ξανά την έδρα τους.

Εξαιρετικό ομαδικό παιχνίδι από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος δίχως… υπερβολές και καταχρήσεις είχε 24 πόντους (9/12 βολές, 6/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες και 5 λάθη σε 38 λεπτά.

Το καλύτερο παιχνίδι του στα playoffs έκανε ο Brook Lopez με 29 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 τάπες. Η ομάδα του Μάικ Μπαντενχόλζερ είχε 6/34 τρίποντα στα πρώτα τρία δωδεκάλεπτα, αλλά 5/10 στην τελευταία περίοδο.

Ο Leonard με 31 και ο Kyle Lowry με 30 πόντους ξεχώρισαν για το Τορόντο, που έχασε την πρώτη ευκαιρία για break. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εύστοχο σουτ στο τέταρτο δωδεκάλεπτο μόνο από τον Lowry, ενώ οι υπόλοιποι παίκτες είχαν στο διάστημα αυτό 0/15.