NBA: Σπουδαίος Lebron και break για τους Cavs! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 02/05/18 - 12:16

Με τον Lebron James να πραγματοποιεί μία ακόμα ηγετική εμφάνιση και να πετυχαίνει τριπλ-νταμπλ (26 πόντοι, 13 ασίστ, 11 ριμπάουντ), οι Cavaliers πέτυχαν το break στο Τορόντο επικρατώντας 112-113 στην παράταση, των Raptors!

Οι Raptors μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν 33-17 στην 1η περίοδο, ωστόσο οι Καβς αντέδρασαν και πλησίασαν στο σκορ. Από ‘κει και πέρα, οι γηπεδούχοι είχαν τον τελευταίο λόγο στο ματς, όμως έχασαν 4 ευκαιρίες (!) στο φινάλε της κανονικής περιόδου με VanVleet, DeRozan, Miles και Valanciunas.

Στο έξτρα πεντάλεπτο επικράτησε ο… λιγότερο κακός, με το άγχος και την ένταση να κυριεύουν τις δύο ομάδες. Άλλωστε, το επιμέρους σκορ στην παράταση ήταν μόλις 8-7.

Άξιοι συμπαραστάτες του Lebron οι JR Smith (20 πόντοι), Korver (17 πόντοι), Jeff Green (14 πόντοι με 4/4 εντός παιδιάς), Tristan Thompson (14 πόντοι, 12 ριμπάουντ).

Από τους Raptors ξεχώρισαν οι DeRozan (22 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Valanciunas (21 πόντοι, 21 ριμπάουντ), Lowry (18 πόντοι, 10 ασίστ). Το δεύτερο ματς της σειράς είναι προγραμματισμένο για τα ξημερώματα της Πέμπτης.