Νίκη γοήτρου για Μπάγερν

Ενημερώθηκε: 07/12/16 - 00:20

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0 στην επιβλητική "Allianz Arena", παίρνοντας μια νίκη γοήτρου, για τη δύσκολη συνέχεια στη διοργάνωση.

Αρκετά καλό παιχνίδι στο Μόναχο με την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε να δείχνει πιο ζωηρή στο ξεκίνημα και να απειλεί με αντεπιθέσεις την άμυνα του Νόιερ, που σε ορισμένες περιπτώσεις έπαιξε μέχρι… και αμυντικό χαφ! Από την μεριά της, η Μπάγερν απειλούσε κυρίως από τα άκρα και χαμογέλασε στο 28ο λεπτό όταν ο Λεβαντόφσκι έστειλε με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ την μπάλα στα δίχτυα του Όμπλακ.

Μετά το γκολ οι Μαδριλένοι "εξαφανίστηκαν" και περιορίστηκαν αποκλειστικά στα αμυντικά τους καθήκοντα. Όπως έκλεισε έτσι συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο στο Μόναχο με τους παίκτες του Αντσελότι να έχουν ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Η Ατλέτικο έπαιξε τα ρέστα της στο φινάλε όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Μπάγερν Μονάχου (Κάρλο Αντσελότι): Νόιερ, Χούμελς, Τιάγκο Αλκάνταρα, Λεβαντόφσκι, Ρόμπεν, Ντάγκλας Κόστα, Ραφίνια, Μπέρνατ, Βιδάλ, Αλάμπα, Σάντσες

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Γοδίν, Κόκε, Γκριεζμάν, Σαούλ, Καρασκό, Γκάμπι, Σάβιτς, Βρσάλικο, Ερνάντεζ, Γκαϊτάν