Νίκη στο ντέρμπι για τη Μονακό, "ζωντανή" η Λεβερκούζεν!

Ενημερώθηκε: 23/11/16 - 00:00

Η Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ, επικράτησε της Τότεναμ με 2-1, πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση και ουσιαστικά...μηδένισε τις ελπίδες των Λονδρέζων για την φάση των "16".

Η Τότεναμ, ακόμη και αν ισοβαθμήσει με την Λεβερκούζεν στην τελευταία αγωνιστική θα μείνει στην θέση καθώς έχει γνωρίσει την ήττα στο μεταξύ τους ματς.

Η Μονακό ήταν καταιγιστική στο πρώτο 45λεπτο. Ο Ζαρντίμ είχε δώσει εντολή η αμυντική γραμμή της ομάδας του να είναι αρκετά ψηλά, περίπου στη μεσαία γραμμή, και να ασκείται πίεση στους παίκτες της Τότεναμ. Στην πρώτη μπαλιά και στη συνέχεια στη μεσαία γραμμή.

Στο 11ο λεπτό, η Μονακό κέρδισε πέναλτυ, μετά την ανατροπή του Φαμπίνιο μέσα στην περιοχή από τον Ντάιερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φαλκάο, όμως ο Γιορίς είπε "όχι" στον Κολομβιανό επιθετικό, πραγματοποιώντας μια εκπληκτική επέμβαση, κρατώντας το 0-0.

Οι Μονεγάσκοι μπήκαν το ίδιο δυνατά στην επανάληψη, πετυχαίνοντας αυτή τη φορά το στόχο τους. Μετά από πολύ ωραία ενέργεια από δεξιά του Μεντί, ο οποίος άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο, σέντραρε υποδειγματικά και ο Σιντιμπέ στην καρδιά της περιοχής της Μονακό, έπιασε την κεφαλιά για το 1-0, στο 48ο λεπτό!

Στο 52ο λεπτό, η Τότεναμ έφερε το παιχνίδι στα ίσια! Ο Κέιν από την άσπρη βούλα νίκησε τον Σούμπασιτς και ισοφάρισε στο Πριγκιπάτο την Μονακό.

Άμεση ήταν η απάντηση της Μονακό! Δευτερόλεπτα μετά την ισοφάριση, η άμυνα της Τότεναμ ήταν... απούσα και ο Λεμάρ στον αιφνιδιασμό με διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-1 για την ομάδα του Ζαρντίμ!

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Μονακό (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Τζέμερσον, Φαλκάο, Μπερνάρντο Σίλβα, Μπακαγιόκο, Ζερμέν, Σιντιμπέ, Μεντί, Γκλίκ, Λεμάρ

Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Ρόουζ, Σον, Κέιν, Γουανγιάμα, Νταίερ, Τριπίερ, Ντεμπελέ, Ντέλε Άλι, Γουίμερ, Γουίνκς

Το σκορ άνοιξε ο Φόλαντ στο 16ο λεπτό, ενώ οι Μοσχοβίτες ισοφάρισαν στο 75', με τον πρώην μέσο του ΠΑΟΚ, Μπίμπρας Νάτχο.